Bahar ve bahar bayramları

Bu hafta da yine bahardan ve bahar bayramlarından söz ederek bahar inançları tamamlayalım.
Anadolu’nun en eski bahar adetlerinden biri

Anadolu’nun en eski bahar adetlerinden biri

Baharın bu güzel günlerinde, sizi Anadolu’nun en eski bahar adetlerinden biri ile geçmişe götüreyim istedim.
Ramazan geldi hoş geldi

Ramazan geldi hoş geldi

Ramazan geldi gelecek derken ilk iftar geçti bile…
Eski takvimlerin arasında bir gezinti yapalım

Eski takvimlerin arasında bir gezinti yapalım

Baharın gelişi ile birlikte, bu yazımızı da geçen hafta olduğu gibi bahara ayıralım ve eski takvimlerin arasında bir gezinti yapalım istedik.

Baharın gelişi her kültürde önemli

Baharın gelişi her kültürde önemli bir yer tutmuş, Kuzey Yarımküre kültürlerinde coğrafyaya bağlı olarak çeşitli tarihlerde kutlanmıştır. Her kültürde farklı isimler alan bahar kutlamaları sonuçta, insanlığın ilk döneminde kışın soğuğundan, karanlığından ve yiyecek sıkıntısından kurtulmasının da kutlanmasıdır aynı zamanda.

Sahaflık mesleğini yaşatmaları gerekiyor

Geçtiğimiz günlerde, çok önemli bir dayanışma örneği sosyal medya da ilgi gördü. İzmir’deki sel felaketinde dükkânını sel basan bir sahaf için bir kampanya başlatıldı ve okuyucuların katkısı ile dükkân yenilendi. Bu sayede, elki giden kitaplar geri gelemeyecekti ama bir sahaf yeniden okuyucularını kitaplarla buluşturacaktı.

Mart ayı dert ayı

Daha Şubat ayını yeni yazıvermişken Mart ayına giriverdik bile. Bize artık baharın gelişini müjdeleyecek olan Mart ayı, aynı zamanda coğrafyamızın yok olan kışların anılarını da getirir.
Bahar mevsiminin ilk müjdecisi

Bahar mevsiminin ilk müjdecisi

Bu sene Şubat ortasına, İstanbul’da yüzünü artık çok nadir gösteren kar damga vurmuş olsa da Şubat eski tarım takviminde bahar mevsiminin ilk müjdecisi olarak anılırdı.

Engin Ege'nin ardından...

Engin Ege’nin vefatını haber alınca gözümün önünden o unutulmaz “Radyo Günleri” geçti. Radyo yayınlarının başlamasından itibaren kimler gelip kimler geçti. Artık bir devrin kapandığı hissediliyor.
Kadının iki rolü: Havva mı Lilith mi?

Kadının iki rolü: Havva mı Lilith mi?

Geçenlerde izlediğim bir sanal söyleşi sırasında konuşan bayan “Ben aslında kendimi Lilith olarak hissediyorum ve öyle yaşıyorum” dedi. Bir kişinin kendini bir mitolojik figür üzerinden tanımlaması ne kadar ilginç ise, böyle bir figürü seçmesi de o kadar ilginç bence…
Sıradaki haber yükleniyor...
holder