Kocanızla iyi geçinmek için 10 öğüt

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu yaşıma kadar, ihtilal dönemleri dahil 17 gün eve kapanmamıştım. Hastalık hariç tabii sizler de… COVID-19 sayesinde neredeyse III. Dünya Harbi’ni de yaşadık, yaşıyoruz ama galiba tünelin ucunda ışık göründü. En azından kapanma yarın bitiyor.

Evden çıkması yasak olan kişi ne yapar? Eski defterleri karıştırır durur. Ancak günümüzde bu defterler de kalmadı. Google var. Ben de öyle yaptım, Google’ı karıştırıp durdum ve bakın ne buldum: Ev-İş Dergisi’nin Mart 1938 sayısında, POSTA’nın yeni Yayın Koordinatörü ama kartvizitinde ‘Aşk Doktoru’ titrini de barındıran Mehmet Coşkundeniz’in yazısını.

Şaşırdınız tabii. Yıl 1938 olduğuna göre, Coşkundeniz kaç yaşında diye. Haklısınız. Çünkü sevgili meslektaşım Mehmet, 1966 doğumlu ve önünde yazı yazmak için daha çoook yıllar var. 17 günde feleğini şaşıran ben de, şaka yapmak istedim zaten ama gerçek olan şu ki, o yıllarda bile aşk doktorları varmış. Asla Mehmet’in kalemi ve konularıyla kıyaslamıyorum tabii. Zaten, bizim ‘Aşk Doktoru’ aşağıda okuyacağınız yazıyı yazsa, kadınlar yürüyüşler yapar ve onu linç ederlerdi vallahi. Bir okuyun bakalım ve 83 yılda kadının geldiği noktayı görün.

*

BAKIN 1938 YILINDA NELER YAZILIYORMUŞ

Ailedeki geçimsizliklerin en başında karı-koca geçimsizliği gelir. Sebebini ise erkeğini anlayamayan kadında aramak lazımdır. Çünkü sözü dinlenen ve hatırı sayılan her erkek, saadetine esir olur. Kocanızla sakin, gürültüsüz bir hayat geçirmek ve mesut yaşamak istiyorsanız, aşağıda verdiğimiz öğütleri dinleyiniz.

1- Evde bir şey kırarsanız, kabahati hizmetçi veya kediye yüklemeyiniz. Beyin hiddetinden bir şey tenzil edemezsiniz. Doğruyu söyleyin.

2- Kocanız tabii güzel olmanızı ister. Fakat evvela evin masrafını, sonra tuvaletinizi düşünmelisiniz.

3- Kocanız yorgun argın işten geldiği zaman, sakın, sokağa çıkacağınız için giyindiğinizi söylemeyiniz. “Siz geleceksiniz diye giyindim” deyiniz.

4- Yapmak istediğiniz her ne olursa olsun, bir defa da kocanıza danışmalısınız. Onun fikrini kabul etmeye mecbur değilsiniz ama bir kere sormak vazifenizdir.

5- Erkekler çocuk gibidirler. Kocanıza şefkat, muhabbet gösteriniz, fakat sırnaşmayınız.

6- Sinirli ve huysuz iseniz, aksiliğinizi asla önünde belli etmeyiniz. Kocanız sizi yumuşak başlı bilmelidir.

7- Kocanızla haftada iki kere sokağa çıkınız. Diğer günler erkeğinizi serbest bırakınız.

8- Tatil günleri annenizi eve davet etmeyiniz. Gelecek olursa bir daha gelmemesini tatlı bir dille ihtar ediniz.

9- Eğer, kocanız size uzun bir şey anlatıyorsa, onu dikkatle dinleyiniz veya dinler gözükünüz.

10- Kocanıza katiyen ev işi gördürmeyiniz.

BİTTİİİ…

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder