YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk Sanat Müziği sanatçısı Dursun Salkım’ın kızı. Doğuştan müziğe karşı yetenekli. Nitekim bu yeteneğini öyle geliştirdi ki, Türkiye’nin pop müzik tarihindeki yerini aldı.

Bugün, dost meclislerinde dinlediğimiz, ya da herhangi bir yerde çaldığında eşlik edip söylediğimiz ‘Deli Mavi’, ‘Son Sigara’ başta olmak üzere çok sayıda şarkının yorumcusu.

Yıllardır mesleğini başarıyla yapan, sahnedeki performansını asla başkalarıyla kıyaslayamayacağınız bir isim. Aynı zamanda iki kız çocuk annesi. Çocukları onun asıl dünyası.

Büyük kızı Gizem ve küçük kızı Meryem Ada için yapmayacağı şey yok. Tanıyabileceğiniz en dobra kadın. İçindeki hiçbir şeyi tutamıyor, bu yüzden de bazen başını belaya sokuyor. Ama hepsinde de haklı çıkıyor.

Paraya, pula zerre önem vermeyen, önüne serilen servetleri elinin tersiyle iten, yıllardır kurtlar piyasasasında mesleğini yapıp para kazanabilmek için canla başla çalışan bir emekçi. Kimseye boyun eğmeyen, haksızlıklar karşısında asla susmayan, tehditlere pabuç bırakmayan bir isyankar...

Mağdur olan tüm kadınlara ‘kız kardeşlerim’ diyerek sarılan, onlar için elinden gelen ne varsa yapmaya çabalayan bir yardımsever. Yeşim Salkım, arkadaşım... Benim ikizlerim Derin ve Mavi ile onun kızı Meryem Ada 1 yıl arayla aynı gün doğduğundan çoğunlukla doğum günlerini beraber kutlarız. Birlikte program yaptık aylarca...

Susması için aldığı tehditlerin en yakın şahidiyim. Susmadı, susmayacak. Kötülerin en büyük düşmanı, merhametlilerin de en büyük yardımcısı olmaya devam edecek.

Murat Övüç

İnternet fenomeni. Çektiği videolarda kadınlara ‘Zilli, yanık, o...pu’ diyerek takipçi edindi. Şimdilerde şarkı benzeri bir şeyler söyleyerek plajlarda, kulüplerde sahne alıyor.

Sahne aldığı yerlerde, pandemi kuralları uygulanmıyor, insanlar üst üste, onun, müzik formuna uydurmaya çalıştığı şeyleri dinliyor. Irkçılık yaptığı için hakkında ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya alenen aşağılama’ suçundan 1.5 yıl hapis istemiyle açılmış dava var.

Beyninde tümör olan bir çocuğun adını kullanıp internetten para topladığı ve bunu aileye vermediği iddiasıyla da yargılanıyor. Pınar Gültekin, Muğla’da katletildiğinde, “Ne olacak bu kadınlar? Şiddete uğradık, tacize uğradık, bizi vurdular... Tutun dilinizi. Kadın her zaman erkeğin bir adım gerisinde olmak zorunda...” dedi. Geçtiğimiz günlerde Bodrum’daki kadına şiddeti protesto eylemine katılmak istedi.

Eylemdeki kadınlar, “Buraya gelme, burada kendini aklayamazsın. Kadınlar öldürülürken söylediklerini unutmadık” diyerek kendisini kovunca hepsine “Cahiller” deyiverdi. Oysa o eylem yapanlar arasında ömrünü bilime, toplumsal bilince adamış, profesör, doktor ve nice meslek sahibi kadın vardı.

Çünkü çapı bu

Yeşim Salkım ne yaptı? Murat Övüç’ün “Kadınlar bir adım geri dursun da öldürülmesin” anlamına gelen o sözlerinden sonra “Eğer haddini aşıp bize kadınlığı öğretmeye kalkarsan, seni takip eden ve arkanda olduğunu sandığın kadınlar da kurtaramaz” dedi.

Murat Övüç ne yaptı? Çıktığı sahnede Yeşim Salkım’a küfür etti, kendisini dinleyenler de kahkahalar eşliğinde alkışladı... Çünkü çapı buydu, kendisini ünlü eden şey buydu. Ondan başka bir şey beklenmezdi.

Belirtelim ki; yaptığı şey Yeşim Salkım’a karşı sözlü şiddettir. Bir kadına, alenen herkesin ortasında bu şekilde hitap etmek, şiddetin daniskasıdır. Şimdi dava açılacak ve Yeşim Salkım buradan kazandığı tazminatı mağdur kadınlara bağışlayacak.

Murat Övüç mü? Kimler geldi, kimler geçti şöhretler piyasasından. Tıpkı onlar gibi yakında adı bile hatırlanmayacak...

Yazarlarımızdan

23 Eylül 2020, Çarşamba 11:27
23 Eylül 2020, Çarşamba 11:18
23 Eylül 2020, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder