Muayene olmadan ilaç almayın

17 Ekim 2014, Cuma 05:00
AA

Sperm sayısının ilaçlarla artırılması sadece bazı hastalarda mümkün. Bu konuda bir üroloji uzmanının muayenesi şart. Bilinçsizce alınan ilaçlar hem sağlığınıza zarar verir hem de para ve vakit kaybetmenize neden olur.

SORU: İlaçlarla artar mı?

40 yaşındayım. 5 yıldır evliyim, çocuğumuz olmuyor. Doktora gittiğimde birçok test yapıldı. Test sonuçlarını size yolluyorum. İlaç kullansam sayılar artar mı? CEVAP Sperm sayısının ilaçlarla artması sadece kandaki bazı hormonların uygun seviyelerde olduğu belirli hallerde mümkün olabilmektedir. Öncelikle bu tahlilleri yaptırmak ve bir üroloji uzmanının muayenesi sonucu bu ilaçları uygun dozlarda almak şartıyla fayda sağlanabilir. Bilinçsizce alınan ilaçlar hem sağlığınıza zarar verebilir, sperm sayılarını daha da düşürebilir hem de para ve vakit kaybına neden olur. Ayrıca sperm sayısını arttırmanın ilaç dışında başka yolları da vardır. Öncelikle bu konularla ilgilenen bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

[[HAFTAYA]]

SORU: Ağrı çekiyorum

23 yaşındayım. 4 aydır karın ağrıları çekiyorum. Hastane varikosel, kasık fıtığı ve sağ böbrekte taş teşhisi koydu. “Varikosel ve fıtık için 6 ay sonra gel” dediler. Ağrı başladığında önce fıtıkta bir şişlik oluşuyor. Bur süre sonra şişlik testislere iniyor ve ağrı anında kesiliyor. Bana yol gösterin. CEVAP Bahsettiğiniz ağrılar öncelikle fıtık ağrısını düşündürüyor. Her an acil müdahale gerektirebilecek bir durum ortaya çıkabileceğinden bir an önce ameliyat düşünülmeli ve uzun gemi yolculuğundan sakınılmalı. Böbrek taşı ve varikosel için daha sonra değerlendirme yapılabilir.

SORU: Neden penisimde sertleşme olmuyor?


21 yaşındayım. Penisimde neden olmuyor? Hem de sertleşme olmadan boşalıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Bunun için doktora mı gitmem gerekiyor? CEVAP Penisinizde hiç sertleşme olmuyorsa, sabah kalktığınızda veya el ile boşalma yaparken veya cinsel bir heyecan duyduğunuzda tam bir sertleşme olmuyorsa, özellikle de kendinizi bildiğinizden beri durum bu şekilde ise bir üroloji uzmanına, hatta özellikle androloji dalında çalışan bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

SORU: Prezervatifin faydası olur mu?

24 yaşındayım. Erken boşalmadan yana dertliyim. Kız arkadaşım da bu durum yüzünden çok mutsuz. Acaba prezervatif kullanırsam faydası olur mu? CEVAP Prezervatif kullanma bilhassa çok ağır olmayan erken boşalma sorunlarında pratik ve etkili bir çözüm olabilir. Bazı kişilerde geciktirici özellikli prezervatifler daha da faydalı olabilir, deneyiniz. Yeterli olmaz ise bir üroloji uzmanı size yardımcı olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...