Bale biletlerinin 1.5 dakikada tükendiği ülke!

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir taraftan kültür sanatla ilgili yapıların yok edilmesi; insanların nefes almasına, iyi hissetmesine yarayan her şeyin erezyona uğraması…

Bir taraftan da insanların kendine iyi gelene, nefes aldırana açlıkla koşması…

İkisini de yaşıyoruz, iliklerimizde hissediyoruz. İlkinin doğal sonucu belki de ikincisi...

İnsanların kültüre, gerçek sanata, kitap fuarına, sinemaya, tiyatroya olan bu ilgisi, sarılışı; yok edicilere bir direniş belki de. İnsanların televizyon ekranlarından uzaklaşması ve Netflix’e bu denli sarılması boşuna değil...

(Netflix dünyada en hızlı Türkiye’de yayılıyor. Son bir yılda 1 milyondan fazla abone almış!)

Tiyatro salonlarının, gösterilerin ve müzikallerin dolması da boşuna değil... Artık gerçekleri izlemek, duymak isteyenler, gerçek sanatla haşır neşir olmak isteyenler; yapaylıktan, vasatlıktan, yobazlıktan kaçanlar kendilerine sığınak aradığı için belki de.

Farkında değiliz ama bale ve operaya da büyük ilgi var. En azından ben bu kadar ilgi olduğunun farkında değildim!

Mesela insanların Don Kişot Balesi’nin biletlerini dakikalar içinde tükettiğini duyunca resmen şok oldum!

Bunu duyunca da balet Erhan Güzel’i aradım, en doğru bilgiyi o verir diye... Hani şu Twitter’da kaslarıyla fenomen olan baletimiz. Don Kişot’un baş dansçısı aynı zamanda...

DON KİŞOT BALESİ için kıran kırana savaş

Erhan Güzel’e sordum, “Evet, Don Kişot Balesi’nin biletleri internette satışa çıktıktan 1.5 dakika sonra tükeniyor” dedi. Vay canına, dedim. Olay şu: Don Kişot Balesi, 10 Ekim’de Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek. 6 gösteri olacak.

Mekanın seyirci kapasitesi de 500 kişi. Biletler temsilin yapılacağı tarihten tam 30 gün önce, sabah saat 10’da internette satışa çıkıyor.

(10 Ekim’deki gösterinin biletleri 10 Eylül’de)

Binlerce kişi saat 10.00’da bilet almaya çalıştığı için tam bir savaş durumu yaşanıyor, 1.5 dakikada tükeniyormuş tüm biletler. E hüsrana uğrayan seyirci de çok.

Erhan Güzel ilgiyi şöyle anlattı: “Cervantes’in ölümsüz eseri, İncil’den sonra en çok okunmuş kitap. Don Kişot Balesi de, kusursuz bir bale gösterisi. Her dansçının hayalini kurduğu gösteri...”

Bu yoğun ilgi salon sıkıntısıyla da alakalı elbette. AKM kapalı olduğu için, temsiller için tahsis edilen yer Süreyya Operası. Başka yerlerde oynayınca kira ödemek zorundalar. Yani AKM’nin eksikliği böyle bir sonuç da yaratıyor.

Tiyatroda patlama var

Opera ve baleye ilgi var da, tiyatroya olmaz mı?

Bu yıl o kadar çok yeni oyun sahnelenecek, o kadar çok ünlü isim sahnede boy gösterecek ki hangisine nasıl yetişeceğiz meraktayım. İlk duyulanlar neler mi?

Aşk Geçmişim: Şebnem Bozoklu, Rıza Kocaoğlu ve Melisa Doğu başrolde. Anti-romantik bir komedi ve 15 Ekim’de UNIQ Hall'de perde açacak.

Hedda Gabler: Demet Evgar ve Tuğrul Tülek başrolde. ‘Yaşam amacını seçmeyi kadına bırakabildik mi?’ sorusunu soran oyun, ekimde sahnede.

Çıplak Vatandaşlar: Cansel Elçin’in yeni projesi. Ekim ayında sahnelenecek oyun, hayli cesur. Provalar sürüyor.

Hipokrat: Kenan Ece ve Canan Ergüder çifti; vicdanlarıyla başbaşa kalan iki doktoru canlandırıyor.

Vahşet Tanrısı: Binnur Kaya, Güven Kıraç, Tilbe Saran ve Levent Ülgen’i buluşturan oyun, sezonun en iddialı işlerinden.

EDEBİYATTAN SAHNEYE...

Edebiyat dünyasından da sahnelere transfer devam ediyor… Yapımcı olarak kolları sıvayan Tuba Ünsal; geçen yıl Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri ‘Kürk Mantolu Madonna’yı sahneye taşımıştı malum...

Bu sene de Ayşe Kulin’in ‘Adı Aylin’ romanını oyunlaştırmak için kolları sıvadı. Ahmet Ümit’in çok satan polisiye romanı ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ de tiyatroya uyarlanen eserlerden.

Oyunun sanat yönetmeni Kuzgun Nogay, romanın ana karakteri Başkomiser Nevzat’ı oyuncu Nuri Gökşan’ın canlandıracağını açıkladı. Hazırlıklar son hızla devam ediyor, ekim ortası gibi izleyeceğimizi düşünüyorum.

Vadi’de yeni konserler

Bu yaz İstanbul konsere doydu ama hız kesmiyoruz…

Harbiye Açıkhava dışında, İstanbul’un en genç açıkhava sahnesi Vadi Açıkhava’da da eylül konserleri sürüyor...

U.S Polo ASSN. Açıkhava konserleri 6 Eylül’de Edis’le başlıyor; Sibel Can, Teoman, Ferhat Göçer, MFÖ, Öykü Gürman ve Funda Arar’la devam ediyor. Bilginize...


Yazarlarımızdan

30 Mart 2020, Pazartesi 07:00
30 Mart 2020, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder