Acaba hissedar mısınız?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dedemin zilyedi olduğu tarlaları kadastro geçerken dayımın üzerine kaydetmişler. Dayım ölünce bu yerler biz mirasçılara kaldı. Diğer mirasçılar benden habersiz hisselerini satmış. Burada benim satın almada önceliğim yok mu?  H.D.

Önce size benden bir soru. Sizin bu tarlada hisseniz var mı? Bana sorarsanız yok. Mesela dayınızın çocukları yok mu? Var diyorsanız size miras nereden gelecek? Sonra miras olarak kalan gayrimenkul elbirliği mülkiyeti olarak kalır. Bu durumda da herhangi bir hissedar payını tek başına satamaz. Sizlerin de iştiraki gerekir.

[[HAFTAYA]]

Bunlar sattığına göre sizin payınız yoktu. Bunu sağlıklı öğrenmenin tek yolu var, tapu kayıtlarını incelemek. Şayet hisseniz var da bir yolu bulunup kendi hisselerini sattı iseler evet sizin bir öncelikli alım hakkınız var. Bütün ortak mülkiyetlerde, ortakların öncelikli alım hakkı vardır. Bunun için satışın iptali ile satılan hissenin diğer ortak adına tescili talebi ile dava açılır. Ancak dava süreye tabidir, bu süre de olayı öğrenme tarihinden itibaren üç aydır. Öğrenme, hisse sahibinin satışı yapmasını takiben satanın veya yeni satın alanın diğer ortaklara bunu ihtarname ile bildirmesi ile olur. Böyle bir bildirim almadı iseniz süre daha başlamamıştır.

Birilerine bağlısınız

Bir havaalanı temizlik şirketinde çalışıyoruz. Ancak iki üç yılda bir şirket değişmekte bizim de tazminatlarımız yok olmaktadır. Buna mani olma imkanımız yok mudur? Mağduriyetimizi nasıl gideririz? M.A.

İster havaalanı olsun ister bir başka işyeri, sizin çalıştığınız bu yerle bir iş akdiniz olmalı. Yani sizin bir de işvereniniz var. İşte siz buna bağlısınız. Üstelik her işyerinde çalışanlarla bir sözleşme yapma mecburiyeti var. Sizin işvereniniz kim ise veya başka bir deyişle siz kiminle sözleşme yaptıysanız sizin muhatabınız odur ve gerekli tazminatları size o ödeyecektir. Tahminim siz temizlik şirketinin elemanısınız ve temizlik şirketi iki sene sonra havaalanını terk edecek ise siz de ona tabi olarak terk edeceksiniz ve onların yeni işyerine geçeceksiniz. Şayet yeni iş bulamıyorlar da işçilerin bir kısmının işine son veriyorlarsa tazminatlarını ödeyecek öyle işten çıkaracaklar. Dolayısı ile temizlik şirketi tüm elemanlarını havaalanında bırakıp gitmez. Yani siz birilerine bağlısınız, onu bulun, hakkettiğiniz bir tazminat varsa ondan alacaksınız. Öyle hiç kimseye bağlı olmayan yüzer gezer işçi olunmaz.

Çok zor değil

Bir binadaki işyerimizi birahaneye kiraya verdik. Ancak sigara yasağı bizi de vurdu. İçeride sigara içemeyenler dükkanın önüne çıkıyor biz üst katta dumandan perişanız. Bu işyeri uzun zamandır kira da ödemiyor. Acaba kaymakamlığa başvursak çıkarabilir miyiz? Ş.A.

Hayır, kaymakamlığa başvursanız çıkaramazsınız. Çünkü kaymakamlığın yapabileceği tahliye 3091 sayılı kanunda sınırlı olarak sayılmıştır. Bu münhasıran fuzuli işgaller için söz konusudur. Ancak bu yol kapalı ise ümidiniz de tamamen yok olmasın zira kira bedellerini ödemeyenler için özel takip yolları ve tahliye imkanları vardır. Kiracınıza noterden ihtarname göndererek kendisine kira bedellerini ödemesi için otuz gün süre vereceksiniz. Kira bedelleri otuz gün içinde ödenmezse dava açarak temerrüt nedeni ile tahliye talebinde bulunacaksınız. talebiniz 3091 sayılı kanuna göre değil Borçlar Kanunu’na göre olacak. İkinci bir yol da kiracıya otuz gün süre verme işlemi ihtarname ile değil icra takibi yolu ile de olabilir. Bunu bir meslektaşımla yapabilirsiniz. Ancak yanlış anlamayın işiniz zor değil, bu yol en kolay tahliye yoludur.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder