Tamer Heper Alınacak karara bağlı
HABERİ PAYLAŞ

Alınacak karara bağlı

Okuyucum yazlık bir sitedeki iki adet güvenlik ve bakım işleri yürüten kişilere ödenen paradan şikayetçi. Onun bu şikayetini, mektubunu özetleyerek alamadım çünkü anlatmaya çalıştığı hesap biraz karışık geldi. Yani açıkçası içinden çıkamadım ancak anlatılmak istenenin özeti olarak şunu çıkarabildim: “Bu kimselerin masraf kapısı çok, buralar yazlık, kışın bunlara ödeme yapılmasa olmaz mı?” Y.C.

***

Peki! Okuyucuma yanıt vermeye çalışayım. Değerli okuyucum kışın bu kişilere ödeme yapmasanız olur elbette. Nasıl olur? İşe başlayan bu gibi kimselerle yapacağınız yazılı anlaşmaya bağlı. Siz yaz ayları için çalıştırmak üzere sözleşme yaparsınız, ücretini, sair haklarını buna göre tanzim edersiniz.

Bu kimseler yaz aylarında çalışır, kış aylarında ayrılır, sizler de para ödemezsiniz. Ancak unutmayın ki bu tek başına sizin istemenizle olmaz. Bunun için kat malikleri kurulunda karar alacaksınız ve öyle uygulayacaksınız. Kural bu iyi ama bu görevlilerin aynı zamanda güvenlik hizmeti verdiğini söylüyorsunuz.

Peki kışın güvenlik hizmeti gerekmeyecek mi? Evler boşken koruma gerekmeyecek mi? Tabii sitenin özelliklerini bilemiyorum ama kışın bazı bakım işleri mesela bahçe bakımı gerekmiyor mu? Bunlar nasıl halledilecek?

NETİCE: Sitenizde alınacak kararla her türlü istihdam yasalar çerçevesinde mümkündür yeter ki geçerli nisaplarla karar alınsın. Ama içinizden bir kişi, 'benim kışın ihtiyacım yok, ben ödemiyorum!' demekle ödemeden muaf tutulmaz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder