Ufuk Tarhan

Ufuk Tarhan

Webb Uzay Teleskobu evrenin sırlarını açığa çıkaracak

James Webb Uzay Teleskobu projesi, Dünya atmosferinin dışında 31 yıldır çalışan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini almak ve evrenin sırlarını aydınlatmak üzere NASA'nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'nın ortak yürüttüğü bir projedir.

NFT geleceğin yeni kazanç kapısı mı?

Bu hafta size Collins sözlüğü tarafından ‘2021’in kelimesi’ seçilen NFT ile ilgili bilgi ve ipucu niteliğinde bazı notları derledim. NFT ve diğer pek çok yeni dijital dünya terminolojisi ve uygulaması kolay kolay ve hemen anlaşılabilecek kadar basit değil.

Geleceğin parlak mesleği avatar tasarımcılığı

Sevsek de sevmesek de istesek de istemesek de artık hayatımızda ‘metaverse’ diye bir gerçek var. “Nedir, ne değildir?” hakkında ben de epey yazdım. Şimdi bu gelişmenin hangi mesleği ön plana çıkaracağını konuşalım.

Şöyle düşünün! Sanal olan gerçek, güçlü ve erdemlidir

2004 Şubat'ında dünyanın başına Facebook’la sosyal medyayı saran Mark Zuckerberg, şimdi de stratejik önceliğini ‘Metaverse’ olarak belirledi. Çatı firmasının adını ‘Meta’ yaptı. Eskrimci avatarı ile hazırlanmış videolarını yaydı ve insanlığın ayarları bir kez daha bozuldu.

Çöpçatan sitelerinde tanışıp evlenenlerin sayısı artıyor

Günümüzde, zamanının çoğunu ekran başında geçiren ve geçirmek zorunda olan gençler ve genel olarak hangi yaşta olursa olsun bir eş, sevgili, flört, arkadaş, partner bulmak isteyen insanlar; bu ihtiyaçları için ‘Dating App’ denen dijital çöpçatan sitelerinden yararlanıyor.

Twist'den Twich'e geçen gençlik

1960’ların gençliği Twist’le eğlenirdi. Twist o yıllarda Amerika’da başlayan ve kısa sürede tüm dünyayı saran, kolay ve enerjik bir dans, aslında bir sosyalleşme biçimiydi.

Onlar ekmeklerini dijitten çıkaracak

Biz Fütüristler, 21. yüzyılın ihtiyacı olan yetenekli insanların yetişmesi için neredeyse 10 yıldır eğitim müfredatına ilkokuldan başlamak üzere mutlaka ‘gelecek dersi’nin yanı sıra teknoloji, kodlama eğitimleri, daha doğrusu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics - Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) dersleri konmalı diyorduk.

Fazla çalışmaktan ölelim mi?

Bu yazıda konuya Güney Kore üzerinden bakacağım çünkü hem ‘Squid Game’ kasırgası devam ediyor hem de ben dahil pek çoğumuz ülkemizin gençlerini, insanlarını “Enseyi karartmayın. Onlar yaptıysa biz de yapabiliriz. Bakın şunun şurasında 60’larda bizden çok daha fena durumdalardı, şimdi neredeler?

Dünya nüfusunun yüzde 62'si internete bağlı, üçte ikisinden fazlası da sosyal medyada

Size bu hafta taptaze istatistiklerden söz edeceğim. Biraz rakamlara, internet ve sosyal medyada insanoğlunun geldiği noktalara odaklanacağız. Nüfus artışı yavaşlıyor ama hâlâ çok kalabalığız… Dünya nüfusu an itibarıyla 7.902 milyara ulaşmış durumda.

Kurgu hayatına hazır mısın?

Metaverse, son günlerde az buçuk teknolojiden anlayanların, teknoloji magazinine meraklı insanların bulunduğu her ortamda en az bir kez bahsi geçen bir kelime. Ama henüz daha çok “İnternetin geleceği, geleceğin interneti olacak” diyorlar, nedir bu Metaverse’e Allah aşkına? Önce kelime anlamından başlayalım. Metaverse, ‘Meta’ ve ‘Universe’ kelimelerinden türetilmiş.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder