Yerken aşırıya kaçmamamız gereken 8 sağlıklı besin

Uzmanlar Akdeniz tipi beslenmenin ne kadar sağlıklı olduğunu duyurduğundan beri, insanlar sağlıklı ve organik gıdalara yönelir oldu. Sağlıklı beslenmeye çalışırken bir şeyi gözden kaçırıyoruz; yediğimiz sağlıklı gıdaların miktarını... 'Ne de olsa sağlıklı' diyerek bazen yiyeceklere çok fazla abanabiliyoruz. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, bazı sağlıklı besinlerin de fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekiyor. İşte yerken aşırıya kaçmamamız gereken 8 sağlıklı besin.

02 Nisan 2021, Cuma 13:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- HAVUÇ

1- HAVUÇ

Beta-karoten ile dolu olan havuç, vücudun A vitamini üretmesini sağlar. Vücut gerekli olduğu zamanlarda beta-karoteni A vitaminine çevirdiği için vücudumuzda A vitamini fazlalığı oluşmaz. Ancak havuç fazla tüketildiği zaman, fazla beta-karoten, cildin sararmasına neden olan karotenemiye hastalığına neden olabilir. Karoten işlendikçe kaybolur ve herhangi bir zarar vermez.

2- KAMBU ÇAYI

2- KAMBU ÇAYI

Çin mutfağından bir içecek olan Kambu çayı, sindirime ve bağırsaklara olan faydasıyla biliniyor. Aşırı tüketildiğinde ise şişkinliğe ve sindirim rahatsızlıklarına neden olur.

3- SU

3- SU

Su içmek sağlığımız için önemlidir. Ancak aşırı su içmek, sodyum seviyelerini düşürerek elektrolit dengesizliğine neden olur.

4- AVOKADO

4- AVOKADO

Avokado, lif ve bol miktarda vitamin içeren süper besin olmasının yanı sıra kötü kolesterol seviyesinin düşmesini ve hücrelerin korunmasını sağlar. Ancak yine de aşırı yağlı bir meyve olduğunu unutmamak gerekir. Çok fazla avokado tüketmek damar tıkanıklığına neden olabilir. Günde 1 avokadodan fazlasını tüketmemeye özen gösterin.

5- PANCAR

5- PANCAR

İyi bir vitamin ve mineral kaynağı olan pancar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan nitrik oksit içerir. Nitrik oksit, nitrozaminlere dönüşür ve bu da hastalanma riskinizi artırır. Etin yanında yüksek miktarda pancar tüketmemeye özen göstermelisiniz.

6- DENİZ YOSUNU

6- DENİZ YOSUNU

Deniz yosunu, B12 vitamini açısından zengindir. Bu nedenle veganlar tarafından sıklıkla tercih edilir. İyot ve lif bakımından zengin olduğu için kilo vermeye de yardımcıdır. Ancak yüksek iyot alımı tiroid sorunlarına ve kilo alımına neden olabilir. Deniz yosunu, büyüdüğü yere bağlı olarak yüksek miktarda ağır metal de içerebilir.

7- SOYA VE TÜREVLERİ

7- SOYA VE TÜREVLERİ

B vitamini, lif, potasyum, magnezyum ve yüksek kaliteli protein içeren soya ürünleri, vücudun üretemediği 9 temel aminosit içerir. Tiroid sorunları yaşayan kişiler için soya zararlı olabilir. Kadın hastalarda hipotiroidizmi tedavi etmek için kullanılan hormon ilaçlarını engelleyebilir.

8- CHİA TOHUMU

8- CHİA TOHUMU

Chia tohumları, yüksek omega-3 içeriyor. Chia tohumlarında bulunan omega 3, somon balığının sağladığı omega 3'ü eritmekten daha zordur. 100 gram chia tohumu yaklaşık 500 kalori içerir ve bu da bir fast-food hamburgeriyle hemen hemen aynı demektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tahmin bile edemezsin: Spordan önce neden kahve içmelisin?