Yiyeceklerdeki vitaminler nasıl muhafaza edilir?

Vitaminlerin muhafaza edilmeleri önemlidir çünkü antioksidan özelliklerini ve hormonal işlevlerini korumalıyız. Hatta bazıları koenzimlere bile dönüştürülebilir ve enzimlerin katalitik işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olurlar.

15 Kasım 2021, Pazartesi 10:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çiğ yiyecekler, vitamin açısından zengindir; En yüksek dozda vitamin içerdikleri halleri çiğ halleridir. Bununla birlikte, vitaminlerin çoğu, yiyecekler pişirildiğinde kaybolur.

Bazı vitaminler diğerlerinden daha dirençli olsalar da, yiyeceklerdeki vitaminleri muhafaza etmeyi kolaylaştıran bazı ipuçları şöyledir:1. Buharla pişirme

1. Buharla pişirme

Bu işlem sırasında, sebzeler 100 derece sıcaklıkta pişirilir. Bu sıcaklık, özellikle yağların ve fırınların ısı seviyesiyle karşılaştıracak olursak, vitaminlerin muhafaza edilebilmesi için daha uygundur.

2. Sebzeleri az suyla hazırlayın

2. Sebzeleri az suyla hazırlayın

Su, B ve C vitaminleri gibi suda çözünen vitaminleri yok eder. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok mineral ve vitamini muhafaza etmek için minimum miktarda su kullanmanız önerilir.


3. Yiyecekleri kapalı kaplarda saklayın

3. Yiyecekleri kapalı kaplarda saklayın

Yiyecekleri saklamak için kullandığınız kaplar, onların korunması açısından da çok önemlidir. Vitaminler oksijenle temas ettiklerinde, hava, biyotin ve C, D ve E vitaminleri başta olmak üzere vitaminleri bozar.


4. Vitaminlerin korunması için ışık geçirmeyen kaplar kullanın

4. Vitaminlerin korunması için ışık geçirmeyen kaplar kullanın

Bazı vitaminler ışığa duyarlı oldukları için ışık geçirmeyen cam kaplar kullanmanızı öneririz. Plastik kaplar yerine cam kapları tercih etmek her zaman daha iyidir. Bu öneri, özellikle yağların saklanması söz konusu olduğunda önemlidir.

Güncel bilimsel literatüre göre, D vitamini, güneş ışığı ile temas ettiğinde oksidasyona karşı özellikle hassastır. Bu nedenle, yiyecekleri serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamak önemlidir.

5. Yiyecekleri büyük parçalar halinde doğrayın

Büyük parçalar halinde kesmek, meyve ve sebzelerin yüzeyinin havaya daha az maruz kalmasına yardımcı olur. Böylece oksidasyondan kaçınmış olursunuz.


Vitamin kaybından kaçınmak için tavsiyeler

Vitamin kaybından kaçınmak için tavsiyeler

Yiyeceklerdeki vitaminler muhafaza edilmeye çalışılırken önemli bulduğumuz bazı noktaları ve önerilerimizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.Sebze ve meyveleri temiz bir yerde tutun ve onları ışıktan koruyun. Ayrıca sebzeleri servis ederken temizleyin ve kesin. Pişirme tekniklerine gelince, ‘en papillote’ yöntemini veya buharda ve fırında pişirmeyi tercih etmek daha iyidir. Bunlar, yiyeceklerdeki vitaminlerin en iyi şekilde korunmasını ve / veya yoğunlaşmasını sağlayan pişirme teknikleridir.


Öte yandan, elma gibi yiyeceklerin oksidasyonunu önlemek için kesildikten sonra üzerine biraz limon suyu damlatabilirsiniz. Çiğ meyve ve sebze yenmesi çok tavsiye edilir ve aynı zamanda mümkünse meyve ve sebzenin doğal kabuklarını soymadan tüketmek iyi bir fikirdir.


Vitaminlerin en yoğun olduğu bölge kabukların altındaki bölgedir. Bunun yanı sıra kabuklarda hücresel koruyucular bulunur. Hemen içmeyeceğiniz bir meyve suyu veya shake hazırlayacaksanız, oksidasyonu önlemek için onu kapalı bir kapta saklayın.


Sebzeleri pişirdiğiniz sıvıyı saklayın. Çünkü vitaminlerin bir kısmı bu sıvının içinde kalır. Bir çorba veya sulu yemek yaparak kalan sudan en iyi şekilde faydalanın. Makarna, pirinç veya sebze pişirmek için de kalan suyu kullanabilirsiniz.


Bozulmayı önlemek için vitaminleri muhafaza etmeye özel ilgi gösterin

Bozulmayı önlemek için vitaminleri muhafaza etmeye özel ilgi gösterin

Çiğ yiyecekler, vitamin açısından zengindirler ancak vitamin içerikleri yok olabilir ya da değişime uğrayabilir. Vitaminlerin muhafaza edilebilmesi için göz önünde bulundurmamız gereken en önemli üç faktör sıcaklık, ışık ve oksidasyondur.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şişmanlık da şok diyetler de karaciğeri yağlandırıyor