Yumurta zayıflatır mı? Yumurtanın zayıflatmasının 6 nedeni

Karantina nedeniyle kahvaltımızı her gün evde yapıyoruz artık. Önceleri bir sandviç hazırlayıp yolda yerken, şimdi sofraları kuruyor yumurtaları haşlıyoruz. Kimilerimiz yumurtayı gün içinde tokluk sağladığı tüketiyor kimimizse omlete bayılıyor. Peki bu kadar sık tükettiğimiz yumurta bir de zayıflatıcı etkiye sahip olsa nasıl güzel olur değil mi? O zaman size güzel bir haberimiz var, "Yumurta zayıflatır mı?" sorusuna müjdeli bir cevabımız var, "Evet, yumurta zayıflatır" İşte yumurtanın zayıflatmasının 6 nedeni?

14 Mayıs 2020, Perşembe 18:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yapılan bir çok araştırmada sabahları 1 yumurta yiyen bireylerin gün içinde daha az acıktıkları ve yeme konusunda kendilerini daha kolay kontrol edebildikleri gösterilmiş. Amerika’da Rochester Obezite Merkezinde yapılan bir araştırmada da güne yumurta yiyerek başlayan bireylerin, yumurta yemeden başlayan bireylere göre, günlük 400 kalori daha az yedikleri gösterildi.

Yumurtanın protein yüksekliği nedeni ile tok tutmasının yanısıra midedeki açlık hormonu olan Ghrelin’i de azaltarak tok tuttuğu düşünülüyor. Yumurtanın en temel bileşenlerinden biri proteindir. Yapı itibariyle protein içeren besinler, kan şekerini dengede tutarak daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Ayrıca, temiz protein kaynağı olan yumurta, vücutta yağ yakımının hızlanmasına pozitif katkı sağlar.

Pişirirken dikkat edilmesi gereken nokta; yumurtaya ekstra tereyağ, sucuk, salam veya sosis gibi yüksek yağlı yiyeceklerle birleştirerek omlet olarak yapmayın. Mümkünse kayısı kıvamında suda haşlayarak yiyin. Yazın az zeytinyağı, domates, yeşil biberle menemen olarak da pişirilebilir. Öğlen veya akşam ana öğün olarak da tüketilebilir.


Yumurta, insan bedenine gerekli aminoasitleri içerir. Bunun anlamı ise şu: Bu aminoasitler sayesinden bedeniniz yumurtadan aldığı proteini kullanmaya başlar ve bu sayede metabolizmanız hızlanır. Metabolizmanın hızlanması da bedenin daha fazla yağ yakması anlamına gelir. Yani yumurta yağ yaktırır. 


Yumurta zayıflatır mı, yağ yakar mı? sorusuna verilen olumlu yanıtın en önemli nedeni bu değerli yiyeceğin kalorisinin düşük olması. Bir büyük yumurta yaklaşık 78 kalori. Sarısı bir yana yumurtanın beyazının inanılmaz bir besleyici özelliği var. Ama dikkat, bunu yumurtayı pişirirken içine fazla miktarda yağ katmamalısınız.


Ayrıca, yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlarlar. Bu özellikleriyle kilo verirken yağdan kaybetmeyi sağlar, kas kütlesini korur. Anlamı ise, kalıcı ve sağlıklı kilo vermektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yoga matı temizliğine dair her şey