6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası'nı Türk sporcular kazandı

6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası'nı Türk sporcular kazandı

6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası'nı Türk sporcular kazandı

04 Mart 2019, Pazartesi 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul DHA

6. Uluslararası Yoga Koreografi Turnuvası hafta sonu İstanbul'da gerçekleşti. Uluslararası Yoga Federasyonu'nun (UYF) düzenlediği turnuvaya Türkiye'nin yanı sıra ABD, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Almanya, İsviçre, Azerbaycan, Rusya ve Hindistan'dan gelen sporcular katıldı. Sporcular birbirinden iddialı, ilginç koreografilerle Asana olarak adlandırılan Yoga duruşlarını dansla harmanlayarak sundu. Kadın ve erkek yoga sporcularının beraber katıldığı turnuvada yaş sınırı yoktu. Esneklik, güç, dayanıklılık gerektiren zarif sunumlar tam bir konsantrasyonla sunuldu. 
MAVİ GEZEGEN KONULU AKROBATİK KOREOGRAFİLERİYLE ŞAMPİYONLUĞA ULAŞTILAR
Dörtlü koreografi sergileyen Merve Tanrıverdi - Selva Arı - Oktay Akay - Uğur Özkan altın madalyayı kazandı. Mavi gezegen konulu akrobatik koreografileriyle izleyenleri büyüleyen dörtlü, Avatar filiminden esinlendikleri görsellikte bir Yoga şovu sahnelediler. Yoga severleri büyüleyen dörtlüden Merve Tanrıverdi'nin bu Yoga dalında üçüncü şampiyonluğu oldu. ABD'de uzun yıllar Yoga yapan Selva Arı'nın da şampiyonalarda pek çok birinciliği var. Gümüş madalyayı Sevgi Canönde - Erdem Alıcı çiftinin kazandığı yarışmada, Nurbahar Tüzüner ve Çiler Karataş ikilisi de bronz madalyanın sahibi oldu. 
Şampiyonanın ev sahipliğini yapan, Türk ve yabancı sporcular için ülkemizde uluslararası Yoga Şampiyonalarının düzenlenmesine öncülük eden Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf şu açıklamayı yaptı: "Senelerdir devam eden çalışmalarımız sonucunda Yoganın bir spor olduğunu artık kanıtladık. Orijinalde Yoga bir spordur, başka sporlardan farklı olarak evrensel bir spordur; bir inanç sistemi, bir kültür, herhangi başka bir şey değildir. Orijinal Yoga Sistemi'ni olimpik bir spor olarak dünyaya takdim etmek istedik, bunun üzerinde senelerdir çalışıyoruz. 3 yıldır dünya çapında uluslararası yarışmalar, şampiyonalar organize ediyoruz. Dünyanın dört tarafından insanlar  artık yarışmalar için Türkiye'ye geliyor. Yoganın spor olduğunu gösteriyoruz." 
UYF Başkanı Akif Manaf, herkes Yoga yapabilir mi sorusuna da açıklık getirerek; "O'dan 100'e herkes için Orijinal Yoga Sistemi sloganımız var. Yani bebek annenin karnında Yogaya başlıyor, hamilelikten sonra çocukken de, yetişkinken de, 80-100 yaşında da Yogaya devam edebiliyor. Örneğin 80 yaşında bir insan futbol, voleybol oynayamaz, başka sporlar yapamaz ama Yogayı kolaylıkla yapabilir. Burada Yoga sporunun etkisi, evrenselliği bundan ibarettir" dedi.
Şampiyonayı düzenleyen UYF yetkilileri ise sporun belirli bir disiplin dahilinde yapıldığı zaman başarıya ulaştırdığını, Yoganın da belirli bir disiplinle yapıldığında beden, zihin, ruh bütünlüğü sağladığını, insandaki doğal disiplini ortaya çıkardığını aktardılar.
(FOTOĞRAFLI)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beşiktaş’ta kültür ve sanat projeleri