Akdeniz Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu onaylandı

Akdeniz Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu onaylandı

Akdeniz Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu onaylandı

05 Nisan 2021, Pazartesi 19:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Akdeniz Belediye Meclisi’nde 2020 Yılı Mali Faaliyet Raporu, meclis üyelerinin oybirliğiyle onaylanıp kabul edildi.
Akdeniz Belediye Meclisi, Nisan ayının ilk toplantısını, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Yoklama ile başlayan toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve önceki birleşim tutanakları oylanıp kabul edilmesiyle sürdü. Akdeniz Belediyesi Başkanlık Makamı’nın 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesiyle devam eden toplantıya, Meclis Başkanvekili seçilen Bedriye Kuş Başkanlık etti.
Başkan Gültak’ın, göreve gelmesinden bu yana Akdeniz’de hayata geçen hizmet, proje ve yatırımlara ilişkin değerlendirmesinin ardından, 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu'nun oylanmasına geçildi. Oylama sonucu, “Akdeniz Belediyesi 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu”, üyelerin oybirliğiyle kabul edilerek meclisten geçti.
Toplantıda, bazı meclis üyelerinin, 2020 yılı faaliyet raporuna ilişkin eleştirilerine yanıt veren Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, pandemi koşullarına rağmen, geçen yıl hayata geçirilen, ayrıca devam eden hizmetleri, kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik proje ve çalışmaları, istihdam, üretim ve kooperatifleşme girişimleri ile sosyal yardımlara ilişkin çalışmaları anlattı.
Meclis üyelerine hitap eden Başkan Gültak, “Bir zamanlar biber gazı, çatışmalar ve taştan geçilemeyen Şevket Sümer ile Hal Mahallesi’ni ayıran 800 metre uzunluğundaki 142. Cadde; hayata kattığımız yenileme projesi ile Mersin’in en modern, konforlu ve temiz bir caddesine; ayrıca esnaf ve vatandaşlarımızın güven içinde alışverişlerini yapabildikleri estetik bir görünüme kavuşturulmuştur” dedi.
Değerlendirmesinde, Çay Mahallesi ATAŞ Yerleşkesi içinde gerçekleşen yerinde kentsel dönüşüm projesi ile Barış ve Bahçe Mahalleleri'nde başlayan kentsel yenileme projelerine de dikkat çeken Başkan Mustafa Gültak, özellikle Barış ve Bahçe Mahalleleri'nde yaşayan hak sahipleri ile yapılan görüşmelerde, yüzde 80’lere varan anlaşmalar sağlanarak vatandaşlarla sözleşmelerin imzalandığını ifade etti.
Başkan Gültak, “Bütün bu hizmetlerin yanı sıra, Hoş Geldin Bebek Projesi ile binlerce ailemize ulaştık. Mahalle evlerimizdeki kurslarla binlerce kadını meslek sahibi yaptık. Kursiyer kadınların İŞKUR üzerinden günlük ücret alarak, aile bütçelerine katkı sunmalarını sağladık. Vatandaşlarımıza sağlık ve kırtasiye yardımları yaptık. Salgına karşı maske üreten ilk belediyelerden biri olduk. Bu maskeleri üreten 40 kadına 45 bin TL destek sağladık” dedi.
Başkan Gültak, geçen 2 yılda Akdeniz’de birçok ilke imza attıklarını vurguladığı konuşmasında, “Kursiyer kadınları farklı bölgelerimizde kültür gezileri ve yaz kamplarına yolladık. Akdeniz Belediyesi olarak, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile çalışan; zeki ve üstün yetenekli çocuklarımız için ortak projeler üreten ve onları BİLSEM’e yönlendiren, onlara burs verilmesini sağlayan belediyelerin başında geliyoruz. Akdeniz’de yaşayan kadınların sorunlarının tespiti ve çözümü için psikolog ve sosyolog görevlendirdik.  Bütçemiz sıkıntılı olmasına rağmen ciddi manada asfalt, kaldırım ve yol çalışmaları yaptık” diye konuştu.
Başkan Gültak, “Tarım arazilerine mucur dökmek yerine soğuk asfalt dökülmesini sağlayacak araç ve tesisatımızı kurduk. Konya Büyükşehir Belediyesi’nden belediyemize asfalt ve parklarla ilgili 5 milyon TL destek geldi. Spor kulübümüze yeni spor dalları ve yeni sporcular kattık. Akdeniz’e, bir yandan yeni spor sahaları kazandırırken, yeni tesisler için hazırladığımız projeler de çok yakın tarihte hayata geçecek” ifadelerini kullandı. 
Meclis toplantısında, yasa gereği görev süreleri dolan katip, başkanvekilleri, encümen, İmar, Çevre, Plan ve Bütçe, Gençlik, Spor ve Sağlık, Eğitim ve Kültür, Kadın-Erkek Eşitliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Hukuk ve Toplumsal Adalet, Çocuk ve Engelli Hakları ile Ekonomi ve Kalkınma Komisyonu yeni üyelerinin seçimi de yapıldı.
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gültak, özel çocuklarla buluşup eğlencelerine ortak oldu