Akseki'de kuzugöbeği bereketi

Akseki'de kuzugöbeği bereketi

Akseki'de kuzugöbeği bereketi

02 Mayıs 2019, Perşembe 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Adem ÇETİN/AKSEKİ, (DHA) - ANTALYA'nın Akseki ilçesindeki vatandaşlar doğadan topladıkları kuzugöbeği mantarlarını kilosu 100 liraya satıyor.
Bahar döneminde yoğun yağış alan Akseki'de ortaya çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın gelir kapısı olmaya devam ediyor. Doğadan toplanan kuzugöbeği mantarlarının tazesi kilosu 100 liraya, kurutulmuşu ise 1000 liraya kadar alıcı buluyor. Şifa kaynağı bitkiler arasında gösterilen, bağırsak ve mide hastalıklarında tedavi edici özellikte olduğu belirtilen kuzugöbeği mantarı nisan ve mayıs aylarında yağmurun ardından çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçlarının dibinde yetişiyor.
Ev hanımı Ayşe Acar, "Kuzugöbeğini Akseki'nin dağlarında topluyoruz. Bu yıl havaların yağışlı gitmesinden dolayı bol miktarda kuzugöbeği oldu. Ben topladığım kuzugöbeklerini kendim tüketiyorum. Bazı toplayıcılar tazesini 100 liradan, kurutulmuşunu da 1000 liradan satıyor. 10 kilodan 1 kilo kurumuş kuzugöbeği oluyor. Bu yıl bol kuzugöbeği oldu. Türkiye genelinde kuzu göbeğini toplayan bazı firmalar ihraç ediyor. İsviçre, Danimarka, İsveç ve Norveç'te kuzugöbeği ilaç sanayinde kullanılıyor. Paris'te ise zengin mutfaklarında özel menü olarak servis ediliyor" dedi.
Akseki'de oturan Hasan Soylu, 1 haftada 10 kilo kuzugöbeği mantarı topladığını söyledi. Kuzugöbeğinin genelde çam ve köknar ağaçlarının diplerinde bulunduğunu belirten Soylu, topladıkları mantarı evde ipe dizerek kurutmaya bıraktıklarını anlattı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akseki'de sokak hayvanlarının zehirlendiği iddiası