Alsancak'ta gürültüye denetim geliyor

Alsancak'ta gürültüye denetim geliyor

Alsancak'ta gürültüye denetim geliyor

10 Ocak 2022, Pazartesi 11:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Konak ilçesi Alsancak semtinde son zamanlarda artan gürültü şikayetlerini  değerlendirmek üzere geniş katılımlı toplantı düzenlendi. Toplantıda, bölgede gürültü kirliliğinin önüne geçilerek huzurun sağlanması için gereken tüm adımların atılacağı ve denetimlere hızla başlanılacağı kaydedildi.

Konak Belediyesi, Konak Kaymakamlığı, Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda kamu kurumları ile Kordon İşadamları Derneği ve Kıbrıs Şehitleri İşadamları Derneği'nin temsilcileri, mekan sahibi işadamları, esnaflar, muhtarlar ve bölge sakini vatandaşlar bir araya geldi. Toplantı konunun tüm taraflarını buluşturan geniş bir katılımla yapılırken, işletme sahipleri ve bölge halkı kendini ifade ederek sorunlarını anlatma fırsatı buldu.

MÜZİKLİ MEKANA SES YALITIMI
Toplantıda, özellikle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Hemşehri İletişim Merkezleri'ne son dönemde gelen, Alsancak bölgesindeki müzikli restoran, kafeterya ve barlardan kaynaklı gürültü şikayetlerinin ciddi düzeyde arttığına dikkat çekildi. Vatandaşların yüksek ses ve gürültüden son derece huzursuz olduğu vurgulanarak, toplantının ortak bir noktada buluşmak ve nihai çözümü sağlamak için düzenlendiği vurgulandı. Mekanların bölge halkı ve esnafını rahatsız etmeyecek şekilde işletilmesi adına önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. Özellikle müzikli mekanlarda çift cam ve ses yalıtımı yapılması gerektiği üzerinde duruldu.
Toplantıda "Herkes saygı çerçevesinde işini yapmalı, esnaf işini yaparak yaşamalı, insanlar da evlerinde, sokaklarında huzurlu, mutlu yaşamalı" görüşü hakim olurken, sorunun çözümü için kurallara uyulması ve yasaların izin verdiği ölçüde müzik yapılması istendi.

KURALA UYMAYANA CEZA
Toplantıda şikayetlerin sona ermesi ve bölgede gürültü kirliliğinin önüne geçilerek huzurun sağlanması için gereken tüm adımların atılacağı ve denetimlere de hızla başlanılacağı kaydedildi. Kanunda belirtilen kurallara uymayan işletmelere göz yumulmayacağına da dikkat çekildi. Yasaların izin verdiği ölçüde müzik yapılması gerektiği, uymayanlara uyarı yapılacağı, uyarı sonrası ısrarla gürültü yapmaya devam eden işletmelere ise Çevre Kanunu'nun Gürültü Yönetmeliği'ne göre 65 bin 750 liraya kadar idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Temassız kartlarla yapılan günlük işlem sayısı 10 milyona yaklaştı