Amik Ovası'nı kaleme aldılar

Amik Ovası'nı kaleme aldılar

Amik Ovası'nı kaleme aldılar

01 Temmuz 2021, Perşembe 18:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- İSKENDERUN Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gülnaz Özcan ve Prof. Dr. Tahir Özcan'ın 12 yıllık çalışmalarını tamamlayarak kaleme aldıkları "Gölden Ovaya Amik" adlı araştırma kitabı yayımlandı.
İSTE öğretim üyesi Prof. Dr. Gülnaz Özcan, lekeli saz balığını araştırırken kendilerini Amik Gölü üzerine kitap yazmaya başladıklarını kaydetti. Prof. Dr. Özcan, "Çünkü yok olan lekeli saz balığını araştırırken birçok bilimsel kaynağı inceledik. Aslında göl hakkında bildiklerimizden çok daha fazla bilgiye ulaşmaya başlamıştık. İşte bu bilgileri toplayıp topluma olan bilimsel borcumuzu ödemiş olacağımız düşündüğümüz için bu kitap ortaya çıktı" dedi.
'AMİK GÖLÜ, KURUTULAN EN BÜYÜK GÖL'
Türkiye’de kurutulan en büyük gölün Amik Gölü  olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gülnaz Özcan şöyle konuştu: "Kitapta binlerce yıllık varoluş yolculuğunda birçok topluma ve canlıya ev sahipliği yapmış olan Amik Gölü anlatılmaktadır. 20'nci yüzyılın ortalarında sıtma, sel baskınlarının kontrolü ve tarım arazisi açma nedeniyle kurutulmasına karar verilmiş ve yüzyılın son çeyreğinde tamamen kurutulmuştur. Fakat kurutulma sonrası aynı isimli ovada meydana gelen taşkın ve sel olaylarından sonra toplumun, medyanın ve yönetimin tüm dikkatlerini bu alana ve yok olan göle çevirmiştir. İşte hem bilimsel çalışma alanımız hem de bu özelliklerinden dolayı göldeki canlı yaşamına odaklanmaya başlayınca Amik Gölü hakkında bilinen bilgilerin ne kadar eksik olduğunu ve derli toplu bir kaynağın eksikliğini fark ettik. Amik Ovası'nın sembolü ve hayat kaynağı olarak algılanan, ayrıca geçmişinde kuş cenneti özeliği olan ve günümüzde yok olan Amik Gölü'nün bu zengin yapısı hakkında günümüze kadar detaylı bir çalışma yapılmamıştı. Bizde bu zenginliği gelecek kuşaklara aktarmak için bu çalışmayı yapıp kitaplaştırdık."
BAZI TÜRLER YOK OLDU
Prof. Dr. Tahir Özcan, kurutulmadan önce Ramsar alanı özelliğine haiz olan Amik Gölü'nün geçmişteki coğrafi konumu, tarihi gelişimi, biyolojik çeşitliliği kendilerini çok etkilediğine dikkat çekerek, "Fauna kısmında gölün molluskaları, krutaseleri, balıkları, sürüngenleri, kuşları ve memelileri, tarımsal faaliyetleri, göle bağlı avcılık ve balıkçılık faaliyetleri, hidrografyasının kurutulma öncesi durumunu, kurutulma faaliyetleri ve kurutulma işlemi sonrası ekolojik ve yönetimsel sorunlar ile birlikte gölün tekrar oluşturulması hakkında genel bilgileri "Gölden Ovaya Amik" kitabında bulabileceksiniz. Kitap içeriğinde değişik kaynaklardan fotoğrafların kullanıldığı ve zengin faunasında yok olan türlere dair detaylı bilgilerde vermeye çalıştık" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İskenderun’da Kabotaj Bayramı kutlandı