ASSİM'de kapasite geliştirme programı

ASSİM'de kapasite geliştirme programı

ASSİM'de kapasite geliştirme programı

25 Aralık 2019, Çarşamba 16:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi'nde (ASSİM) STK'lara yönelik kapasite geliştirme programı başlatıldı.

Muratpaşa Belediyesi'nin Doğuyaka Mahallesi'nde bulunan ve Avrupa'nın en büyük sivil toplum kuruluşları yerleşkesine sahip ASSİM'de, bu kuruluşların kapasitesini geliştirmek, gelişimlerine destek olmak, iletişimlerini arttırılması ve deniyim bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla 'Kapasite Geliştirme Programı'na başlandı. 4 modül olarak hazırlanan programda sivil toplum kuruma, sivil toplum kuruluşu yönetimi, kaynak geliştirme, proje oluşturma, gönüllülerle işbirliği, yerel yönetimler ve katılım, etki izleme ve değerlendirme gibi konular yer alıyor.

ASSİM STK Kapasite Gelişim Programı'nın ilk modülü, ASSİM Hamitbey Salonu'nda merkezde yer alan 109 dernekten temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti. Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın da katıldığı sabah oturumlarında sivil toplum nedir, sivil toplumun özellikleri nelerdir gibi konularda tartışmalar yürütülürken kamusal alan, diğerkamlık gibi kavramlar da ele alındı.

Canlı bir tartışma ve fikir alışverişi ortamının bulunduğu oturumda sivil toplumun, insanların bir araya gelerek birlikte daha iyi yaşamak için alternatif yol önerilerini paylaştığı ve bu amaçla yapılan politikalara katkıda bulunmaya alıştıkları alan olduğu konusunda ortak fikir oluştu. Sabah oturumunun sonunda kısa bir değerlendirme konuşması yapan Başkan Uysal, ASSİM'de olduğu gibi belediyenin organize ettiği bir sivil toplum alanının çeşitli Avrupa ülkelerinde yadırgandığına dikkat çekti. Ancak bu noktada her toplumun kendine özgü durumlarının olduğunun atlandığına dikkati çeken Başkan Uysal, “Biz bu olanakları ASSİM çatısı altında bir araya getirmesek birçok derneğimiz kumarhaneye dönüşecek durumda kalıyor" dedi.

Başkan Uysal, "İyi amaçlarla bir araya gelmiş insanlar olarak yapılan bütün faaliyetleri güzelleyerek yolumuza devam edelim. Yaklaşık 2 yıl sonra burada her derneğimiz bir ya da birkaç projeyi yürütür hale gelecek. Bütün şehri, sizlerin de desteğiyle yukarıya çekecağiz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eski festival çarşısında bu kez atıklar yandı