Bakanlıktan, yabancı plakalı araçlarla ilgili 'HGS/OGS' açıklaması

Bakanlıktan, yabancı plakalı araçlarla ilgili 'HGS/OGS' açıklaması

13 Nisan 2019, Cumartesi 15:43
A A
Bakanlıktan, yabancı plakalı araçlarla ilgili 'HGS/OGS' açıklaması

ANKARA, (DHA)- TİCARET Bakanlığı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantılı  gümrük idarelerinden çıkış yapacak olan yabancı plakalı tüm araçların ödenmemiş HGS ve OGS geçiş ücretleri ile para cezalarının tahsilatına başlandığını açıkladı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, tahsilat işlemlerinin, 'Ücretli Karayollarında Yabancı Plakalı Araçlara Ait Geçiş Ücretleri ve İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmeliğin 8’inci Maddesi' kapsamında gerçekleştirileceği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Bu kapsamda, 1 ve 2 numaralı Taşıt Takip Programı'nda tescil aşamasından sonra 'Muhafazaya bilgi gönderildi, araç üzerinde ceza kaydı bulunmaktadır' uyarısına müteakip, araç sürücüleri veznelere yönlendirilerek, Karayolları Genel Müdürlüğünce tahakkuk ettirilen tutarların ödenmesi sağlanmaktadır. Diğer taraftan, anılan yönetmeliğin 8'inci maddesine istinaden borç görülmesi halinde tahsilat gerçekleşmeden araçların Muhafaza Kara Kapıları Taşıt Takip Programı üzerinden saha çıkışı yapılamamaktadır. Bununla birlikte, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'nce araç sürücülerinin mağdur olmaması için ilave ödeme noktaları da açılmıştır. Gümrük kapılarında yaşanan yoğunluk nedeniyle sürücülerin mağduriyet yaşamamaları için ödenmemiş HGS-OGS geçiş ücreti veya para cezalarını, gümrük kapısına gelmeden önceki ödeme noktalarında ödemeleri önem arz etmektedir."
 

Sıradaki haber yükleniyor...