Başkan Karalar: Yenilenebilir enerji hamlesi çalışmalarımız sürüyor

Başkan Karalar: Yenilenebilir enerji hamlesi çalışmalarımız sürüyor

Başkan Karalar: Yenilenebilir enerji hamlesi çalışmalarımız sürüyor

23 Şubat 2020, Pazar 16:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA, (DHA)- ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İMO Adana Şubesi’nde yaptığı konuşmada yapı affından, sera gazı salınımına, odaların toplum yararına faaliyetlerinden, yenilenebilir enerji çalışmaları gibi konulara değindi.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi Genel Kurulu, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurula katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, odalarla işbirliği halinde olmaya devam edeceklerini belirterek, “Odalar bilimsel çalışma yapan, toplumsal anlamda yarar sağlayacak güzel projelere imza atan, çözüm üreten ve bunları amatör bir ruhla, maddi beklenti içinde olmadan hayata geçiren kurumlardır. Merkezi yönetimlerin böyle yapılanmaları durdurmaması, önünü kesmemesi, aksine desteklemesi gerekiyor” dedi.
Kaçak inşaatların yarattığı sorunlara da değinen Başkan Zeydan Karalar, “Kaçak inşaatlarla ilgili belediyelerin çok büyük sorumluluğu. Yapı affı, imara vurulan en büyük darbelerden biri. Örneğin Adana’da 2 bin metrekare inşaat ruhsatı alınıyor ancak yüzde 20, yüzde 25 fazla yapılıyor. Statiği, hesapları 10 kata göre yapılıyor ama 13 kat inşa ediliyor. Bunlar yapı kirliliği oluşturuyor fakat daha önemlisi hayati sorun teşkil ediyor. Bununla ilgili Büyükşehir olarak ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz ve yapacağız” diye konuştu.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİ HAMLESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
İklim değişikliği ve farklı yaşamsal sorunlarla ilgili bilinçli olunması, bilimsel önlemler alınması gerektiğini ifade eden Başkan Karalar, “Yeryüzünde ısınan atmosferin dünya için ciddi bir tehdit oluşturduğunun farkında olarak önlemler alınmalı. Sera gazı salınımını azaltacak önlemler alınmalı. Adana’da metronun ikinci merhalesini yapmak, ulaşımda çok sayıda aracın yaydığı sera gazı etkisini azaltacak bir önlem ama ekonomik koşullar ve Hükümetin bu konuda iznine tabi olunması gibi engeller önümüzde. Fakat en azından belediye olarak yenilenebilir enerji hamlesi çalışmalarımız sürüyor” dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER DAİMFED kuruluyor, müteahhitler tek çatı altında toplanıyor