Başkan Özdemir: Ekonomideki toparlanma 2020 yılı için umut veriyor

Başkan Özdemir: Ekonomideki toparlanma 2020 yılı için umut veriyor

Başkan Özdemir: Ekonomideki toparlanma 2020 yılı için umut veriyor

30 Aralık 2019, Pazartesi 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, hükümetin kararlı duruşu, zamanında almış olduğu önlemler ve icraat odaklı uygulanan politikaların ekonomik göstergeler üzerindeki olumlu yansımalarının 2020 yılı için umut verdiğini söyledi.
Türkiye ve Mersin için oldukça zorlu geçen 2019 yılını geride kaldığını anlatan Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, tüm dünyanın 2019 yılını resesyon korkusu içerisinde yaşadığını kaydetti. Başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının da sıkılaştırma planlarını öteleyip genişleyici uygulamalara devam etmesinin riski kısmen de olsa bertaraf ettiğini anlatan Özdemir, "Ülkemiz ise 2019 yılı Ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) yüzde 20.35 ile yılın en yüksek seviyelerini gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından uygulanan Ortalama Fonlama Faizi yıl içersinde yüzde 25.50 düzeyine kadar çıktı. Para birimimiz ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. İlk iki çeyrekte küçülen Türkiye ekonomisi ise üçüncü çeyrekte zayıf da olsa büyüme performansı sergiledi" dedi.
İHRACAT ARTIŞI
Ekonomideki göstergelerin iyileşme başladığını ifade ettiğini anlatan Başkan Özdemir, "Tüm bu olumsuz sürece karşın hükümetimizin kararlı duruşu, zamanında almış olduğu önlemler ve icraat odaklı uygulanan politikaların ekonomik göstergelerimiz üzerindeki olumlu yansımalarını görmeye başladık. TÜFE Kasım ayı itibariyle yüzde 10.56'ya geriledi. TCMB Ortalama Fonlama Faizi yüzde 11.34'e düştü. Ayrıca, 2019 yılını ülke ekonomisi olarak hem büyümeyle kapatacağız hem de cari fazla vereceğiz. Bu zorlu sürece rağmen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan son verilere göre ülke olarak Ocak-Kasım dönemi ihracatımız bir önceki yılın aynı periyoduna göre yüzde 1,8 artış göstererek 165 milyar dolar seviyesine yükseldi" diye konuştu.
'LİDER POZİSYONDAYIZ'
Mersin açısından ise tarım ve gıda sektörünün bu sıkıntılı dönemde kentin ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürdüğünü kaydeden Özdemir, "TİM rakamlarına göre Mersin, 2019 yılının ilk 11 ayında 1 milyar 579 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bunun yaklaşık yüzde 70'lik bölümünü tarım ve gıda ürünleri oluşturdu. Irak, Rusya, Suriye, Almanya ve İran en önemli pazarlarımız oldular. Ayrıca, ülkemizin meyve üretiminin yüzde 12'sini karşılayan ve bu alanda ilk sırada bulunan Mersin, Ocak-Kasım döneminde Türkiye'nin gerçekleştirdiği 1.9 milyar dolarlık yaş meyve-sebze ihracatının yüzde 23'ünü yapmıştır ve bu alanda lider konumda bulunmaktadır. Aynı dönemde, ülkemizin narenciye ihracatının yüzde 39'unu kentimiz karşılamıştır ve Türkiye genelinde yine birinci sırada bulunmaktadır. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri Mersin açısından bir diğer önemli ihraç kalemidir. Mersin'in ilk 11 ayda gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 35'i bu ürünlerden oluşmaktadır. Bakliyat ihracatında ise Mersin, Türkiye genelinde ilk sırada yer almaktadır. 2019 yılında borsamızın performansı ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 7 artış gösterdi. 26 Aralık itibariyle 7,8 milyar TL tutarında ürün borsamızda tescil edildi. Bakliyat ve narenciye en fazla alım-satımı gerçekleştirilen ürünler oldular. Sahip olduğumuz yüksek işlem hacmi ile her iki ürün grubunda da Türkiye'deki 113 Ticaret Borsası arasında lider pozisyonda bulunmaktayız" ifadesini kullandı.
'İSTİKRAR ORTAMINA KAVUŞACAĞIZ'
Mersin’in bekleyen projelerine yönelik yeni adımların atılması beklentisinde olduklarını vurgulayan Özdemir, şunları söyledi: "2020 yılında öncelikle kentimiz açısından uzun yıllardır bekleyen projelere yönelik yeni adımların atılacağını umut ediyoruz. Çukurova Bölgesel Havalimanı, Yeni Konteyner Limanı, Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu gibi projeler Mersin'in lojistik ve ticaret merkezine dönüşmesini sağlayacak kritik yatırımlardır. Bu projeler için artık daha fazla zaman kaybetmeden yapım ve tamamlanma süreci mutlaka hızlandırılmalıdır. Hükümetimizden beklentimiz ise şimdiye kadar olduğu gibi, piyasalarımıza güven aşılayacak somut adımlarını devam ettirmesidir. Toplumsal dayanışmamızı güçlendirerek koruduğumuz sürece, mevcut ekonomik riskleri aşacağımız, sürdürülebilir büyüme ve istikrar ortamına yeniden kavuşacağımız kanısındayım."

FOTOĞRAFLI
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder