Başkent'i lavanta kokuları saracak

Başkent'i lavanta kokuları saracak

Başkent'i lavanta kokuları saracak...

22 Kasım 2019, Cuma 15:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News


ANKARA, (DHA)-ANKARA Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent'te ilk kez hayata geçirilen 'Tarım Akademisi' projesi kapsamında lavanta üretimine başlandı. Başkent'in birçok noktasında Lavanta Bahçeleri kuracak olan Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk olarak Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinde 2 bin 700 dekarlık alanın 45 dekarlık bölümüne lavanta ekimi yaptı. Alanın temizlenmesinin ardından lavanta ekimi gerçekleştirilirken, geri kalan kısmında ise, Başkent Ankara Kalkınma Projesi kapsamında meyve, sebze ve hububat ekimi ile çocuklar için özel tarım alanları yapılacak. Gölbaşı Karaoğlan Mahallesi'nde gerçekleştirilen lavanta dikimine, Çevre Koruma Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu katıldı.

'CİDDİ EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAĞIZ'

Lavanta bahçelerinin Ankara'nın her ilçesinde kurulacağını belirten Güldaş, "Kırsal kalkınmanın sağlanması adına bir takım yeni bitkiler Başkentimize girecek. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de lavanta. Bunu hem yağlık olarak kırsal kesime ekonomik katkı anlamında hem de süs ve görsellik anlamında bulvarlarda, parklarımızda ve refüjlerimizde kullanacağız. Peyzaj anlamında lavanta, çok az su tüketiyor, işçiliği çok az, bölge koşullarımıza dayanıklı, hastalıklara dayanıklı. Bu durumdan da ciddi ekonomik katkı sağlayacağız. Bir de uzun yıllar yaşayan bir bitki. Her sene değiştirilip, büyük paralar harcamak yerine uyguladığımız tasarruf tedbirleri çerçevesinde Sayın Başkanımızın da talimatı doğrultusunda lavanta öncelik verdiğimiz bitkilerimizden bir tanesidir" dedi.

'ÇİFTÇİMİZ YENİ BİR ÜRÜNLE TANIŞMIŞ OLACAK'

Her ilçede yer alacak olan bu örnek bahçeler sayesinde çiftçinin ekonomik gelirinin artacağını kaydeden Güldaş, "Buralarda üretilen lavantaların alım garantisini Büyükşehir Belediyesi olarak biz vereceğiz. Dolayısıyla çiftçimiz yeni bir ürünle tanışmış olacak. Alım garantisi bulanacak. Böylece de ekonomik gelir sağlamış olacak. Eğer biz kırsal kesimi, kırsalda mutlu edebilirsek, geçimlerini sağlayacak üretimleri yapmalarına imkân sağlarsak, hem şehre göç baskını azaltmış olacağız hem de kırsal kesim bulundukları yerde ekonomik refahlarını yükletmiş olacak. Biz her yönüyle bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Başkanımız da buna özellikle büyük önem veriyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Keçiören'de ata tohumunun mahsulleri hasat edildi