Bergama Belediyesi güneşten kendi elektriğini üretecek

Bergama Belediyesi güneşten kendi elektriğini üretecek

Bergama Belediyesi güneşten kendi elektriğini üretecek

09 Haziran 2021, Çarşamba 12:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BERGAMA Belediyesi, Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için başlattığı çalışmaları tamamlamak üzere çalışmaları hızlandırdı.
Sarıcalar Mahallesi'nde 20 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan GES ile belediyenin harcadığı elektriğin önemli bir kısmını kendisi üretecek. Başkan Hakan Koştu, "GES Projemiz ile hem temiz enerji üreteceğiz. Hem de belediyemizin elektrik giderlerinin yüzde 80'ini kendi üretimimizden karşılayacağız. Yıllık toplam 1.700.000 kWh (kilowat saat) elektrik üreteceğiz" dedi.
Projenin ihale bedelinin 7 milyon 650 bin lira olduğunu söyleyen Koştu, "Tükettiğimiz elektrik enerjisi giderlerinde yaklaşık yüzde 80 oranında bir düşme sağlayacağız. Santralde toplam 400 W'lık 2 bin 900 adet güneş enerji paneli kullanacağız. Ayrıca alanda 1250 KW'lik trafo yapacağız. Tesisten elde edilen enerjiyi 400 metre mesafelik bir bağlantı hattı ile ana enerji dağıtım hattına aktaracağız. GES Santrali alanının tel çitlerini yaptık. Şuan topraklama hatları tamamlanıyor. Ardından çelik konstrüksiyonları montajlayıp, güneş panelleri yerleştireceğiz. Santralimizi 7/24 güvenlik kameraları ile takip edeceğiz" dedi.
 
BERGAMA (İzmir), (DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Haziran ayı meclis toplantısı yapıldı