Birey ve aileler için temel afet eğitimi

Birey ve aileler için temel afet eğitimi

Birey ve aileler için temel afet eğitimi

29 Nisan 2019, Pazartesi 14:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tuna İŞLEYEN/TAŞVANLI(Kütahya),(DHA)- KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu’nda, Afete Hazır Türkiye projesi kapsamında “Birey ve Aileler için Temel Afet Bilinci” konulu eğitim semineri düzenlendi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen ve öğrenim gören öğrenci ve öğretim görevlilerinin katıldığı seminerde, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun tarafından Birey ve Aileler için Temel Afet Bilinci konusu işlendi. Katılımcılara Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında “Birey ve Aileler İçin Temel Afet Bilinci” sunumu yapıldı. Sunumda deprem, sel, yangın ve tahliye konuları öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere 3 temel başlık altında anlatıldı. Sunumda yapısal ve yapısal olmayan riskler, bunları azaltmanın yolları, afet öncesi buluşma alanlarının belirlenmesi, afetlerden sonraki ilk 72 saate hazırlıklı olmak için ihtiyaç malzemelerinden oluşan afet çantası hazırlamanın önemi, deprem anında devrilen ve düşen cisimlerden korunmak için hedef küçültmenin amaçlandığı çök-kapan-tutun hareketi ve afet sonrası için alınması gereken tedbirler detaylı olarak ele alındı.

Türkiye’nin hemen yerinde deprem tehlikesinin bulunduğuna dikkat çeken AFAD İl Müdürü Artun, yenilenen Türkiye Deprem Tehlike Haritası ile bunun bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade etti. Meydana gelebilecek afetlerin etkilerini bertaraf etmek ya da en aza indirmenin tek başına AFAD’ın sırtına yüklenemeyeceğine dikkat çeken Ahmet Ali Artun, son olarak bu konuda gençlerin AFAD Gönüllüsü olmasının öğrencilere teşekkür etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tavşanlı’da tarihi eser ele geçirildi