Bodrum 'eşitlikçi kent' olma yolunda

Bodrum 'eşitlikçi kent' olma yolunda

Bodrum 'eşitlikçi kent' olma yolunda

13 Eylül 2021, Pazartesi 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu toplandı. Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da katıldığı toplantının ana gündemini, Bodrum 3. Kadın Buluşması’nın sonuçları ve Yerel Eşitlik Eylem Planı hazırlıkları oluşturdu. Toplantıda, Bodrum’un herkes için güvenli ve eşitlikçi bir kent olması amacıyla ortak çabaların devam edeceği vurgulandı.


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ile bir araya geldi. Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birim Şefi Esra Kıymaz, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ile dernek üyeleri katıldı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile periyodik olarak gerçekleştirilen toplantıların verimli geçtiğini söyleyen Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “3. Kadın Buluşması’nın sonuçlarını değerlendirdik. O kadın buluşmasında kadınlara; mahalle, ev ve Bodrum hayali olarak üç soru sormuştuk. Cevapların analizinde ortaya çıkan geçim sıkıntısı, yoksulluk ve altyapı gibi sorunların giderilebilmesi adına neler yapılabileceği konuşuldu’’ dedi. Özellikle eğitim sürecinin başlamasıyla okul servisi ücretlerinin aileler için ciddi bir yük olduğunu ifade eden Erozan, “Başkan Aras’ın girişimleriyle Peksimet Mahallesi'ne iki tane ücretsiz servis ayarlandı. Toplantımızda başka mahallelerde de çocukların eğitime erişebilirliğini sağlamak açısından bu servislerin planlanma süreci gözden geçirildi" ifadelerini kullandı.

YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANI HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Yerel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilecek olan ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ da toplantının ana gündemleri arasında yer aldı. Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında, İlknur Üstün’ün danışmanlığında, 14-15-16 Eylül’de yapılacak toplantılar hakkında bilgi veren Erozan, “Bir gün başkan ve başkan yardımcılarıyla, bir gün belediye meclis üyeleri bir gün de muhtarlarla yerel eşitlik eylem planı sürecinin nasıl uygulanacağı konusunda toplantılar gerçekleştirilecek. Yurttaşlardan gelecek talep ve sorunların çözümlerinin nasıl olacağı konuşulacak. Bu bizim çok önemli" dedi. Başkan Aras ise, Bodrum Belediyesi'nin 8 Mart 2020 tarihinde Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı'nı (CEMR) imzalayan Türkiye genelindeki 29'uncu belediye olduğunu ifade etti. "Eşitlik ve katılımcı bir yerel yönetim anlayışı içinde belediyemiz Şart’ın gerekliliklerinin farkında olarak, Bodrum’a ‘eşitlikçi kent’ niteliği kazandırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor" ifadelerini kullandı. Aras, kadınlara rağmen değil, kadınlarla bu süreci götüreceklerinin de altını çizdi.

YENİ BİR DANIŞMA MERKEZİ İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLANDI

Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birim Şefi Esra Kıymaz da "Öncelikle Şart’ı imzalayan her belediye iki yıl içinde Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı hazırlamakla yükümlü. Yerel Eşitlik Eylem Planları, yerel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için bir yol haritası sunuyor. Pandemiden kaynaklı sekteye uğrayan süreci başlatmak ve yereldeki tüm paydaşların katılımıyla Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı en sağlıklı biçimde hazırlamak için harekete geçmiş bulunuyoruz. Ayrıca Mumcular’da yeni bir danışma merkezi açılması söz konusu. Bununla ilgili görüşler bildirildi" diye konuştu.

MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bodrum'un tarihine ışık tutacak kitap tanıtıldı