Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak

Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak

Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak

01 Ekim 2019, Salı 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Halil ÖZÇOBA /BURSA,(DHA)-BURSA  İl Sağlık Müdürlüğü, ‘1-7 Ekim Emzirme Haftası’ etkinlikleri kapsamında il genelinde anne sütünün önemini anlatan çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Anne sütüyle beslenmeyen bebekler, bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için maalesef enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı savunmasız kalabiliyorlar” dedi.

Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanacak. İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, sağlık sunumunda temel hedeflerinin anne ve çocuk sağlığını korumak olduğunu belirterek bu kapsamda anne sütünden taviz vermeyeceklerini söyledi. Bebeğin sağlıklı gelişimi açısından ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesinin gerekli olduğunu ifade eden Dr. Akan, “Sağlıklı beslenmenin ilk adımı hayata anne sütü ile başlamaktır. Anne sütüyle beslenmeyen bebekler, bağışıklık sistemi yeterince gelişmediği için maalesef enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı savunmasız kalabiliyorlar. Bu yüzden anne sütüyle ilgili farkındalık çalışmaları daha anlam ve önem arz ediyor” dedi.

BİRÇOK NOKTADA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLENECEK

Yarınların daha sağlıklı olması, tüm bebeklere anne sütüyle beslenme hakkının tanınması, hiçbir bebeğin bu haktan mahrum edilmemesi ve konunun gündem oluşturması amacıyla, tüm dünyada 1-7 Ekim tarihlerinin  "Emzirme Haftası" olarak kutlandığı bilgisini veren Akan, “Bu kapsamda biz de ilimizde çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Haftaya ilk olarak Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenleyeceğimiz anne çocuk sağlığı konulu toplantı ile başlayacağız. Ardından Şehir Hastanemizde ‘Bebek Dostu Sokağı’ kurarak vatandaşlara anne sütünün önemini anlatacağız. Hafta boyunca gerek Bursa Büyükşehir Belediyemizin gerekse diğer belediyelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle etkinlikler düzenleyerek, Yıldırım, Gürsu ve Gölyazı gibi ilimizin çeşitli noktalarında da anne sütünü teşvik edici farkındalık çalışmaları gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bursa Valisi Canbolat'tan Kızılay Haftası mesajı