Büyükşehir Belediyesi'nden baca temizliği uyarısı

Büyükşehir Belediyesi'nden baca temizliği uyarısı

Büyükşehir Belediyesi'nden baca temizliği uyarısı

07 Kasım 2019, Perşembe 11:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan soba kullanımı dolayısıyla bina yangınlarının önüne geçmek için baca temizliklerini yapmaya başladı.
Vatandaşların talebi üzerine baca temizliğine giden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ekipler, baca temizlikleri sayesinde hem gazdan dolayı yaşanabilecek zehirlenmelerin önüne geçilebileceğini, hem de bina yangınlarına engel olunabileceğini ifade etti.
Büyükşehir Belediyesi görevlileri, konutların, mazotlu kalorifer kazanının ve doğalgazlı sistemlerin yılda 1, kömür-fuel oilin daha fazla atık bıraktığı için yılda 2, restoran bacalarının ise 3 ayda bir temizlenmesi gerektiğini dile getirdi. Baca temizliği sayesinde hem gazdan dolayı yaşanabilecek zehirlenmelerin önüne geçildiği, hem de bina yangınlarına engel olunduğuna dikkat çekildi.  Vatandaşların bu konuya önem vermeleri gerektiğine dikkat çeken yetkililer, bacaların içinde oluşan kurumlar, kuş yuvaları ve tadilat işlemleri sırasında bacaların tıkanabileceğini ifade ederken, renksiz, kokusuz ve tatsız karbonmonoksit gazına karşı da vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Yetkililer, soba kurulumu konusunda da vatandaşları uyarırken, baca denetim yönetmeliğinde, sobalarda en fazla 2 dirsek kullanılması, baca deliği ile soba borularının bağlandığı noktanın 50 ile 150 santimetreyi geçmemesi ve baca çekişinin düşmemesi için boruları bacaya fazla itmemek gerektiğini belirtti. Yetkililer, ayrıca soba altlığında yanmaz mermer kullanılmasını da tavsiye etti.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı merkez çavuşu Engin Özer, Türkiye’de bina yangınlarının yüzde 20’sinin baca yangınlarından çıktığını ifade ederek, "Baca temizliklerine dikkat edilmesi, özen gösterilmesi gerektiğini tüm vatandaşlarımıza bilgi olarak aktarıyoruz. Baca yangınlarında bizi en çok korkutan sebeplerden bir tanesi karbonmonoksit gazıdır. Karbonmonoksit gazı, belirli bir seviyeye ulaştığı zaman insanları zehirleyerek öldürüyor. Bu gazı hissedemediğimiz için gece uyku anında ölümler meydana gelmektedir. Kış aylarına girilmeden baca temizliği yapılması lazım. İnsanlarımızın kendilerini güvende hissetmeleri lazım. Özellikle apartmanlarda buna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sitelerde oturan insanların bacalarını her yıl düzenli olarak temizletmeleri lazım. Çünkü bizden çok sizlerin canları önemli. Bizler sizleri düşündüğümüz kadar herkesi düşünüyoruz. Bu durumdan insanlarla birlikte, hayvanlarımız da etkileniyor. Öncelikle kendi canımızı kurtarırken, hayvanlarımızı da kurtarmak zorundayız. Biz her canlıyı kurtarmakla yükümlüyüz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mezitli Belediyesi'nden 'Sıfır Atık' projesi