Çorba içmenin kilo vermeye sağladığı 7 fayda

Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan çorbalar, iştah ve kilo kontrolü ile doygunluğa büyük fayda sağlıyor. Hatta kışın içilen sıcak bir çorba, duygusal olarak daha mutlu olmamıza dahi yardımcı oluyor. Peki çorbalar, nasıl kilo verir?

09 Nisan 2021, Cuma 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çorba, tokluk sinyalinin beyne daha erken gitmesini sağlar

Çorba, tokluk sinyalinin beyne daha erken gitmesini sağlar

Mideden beyne giden tokluk sinyalinin süresi 20 dakikadır. Pek çoğumuz bundan daha kısa sürede yemek yediğimizden dolayı doyduğumuzu hissetmeyiz. Çorba içtiğimizde ise süre uzadığından dolayı tokluk sinyallerini alırız.

Çorba, mide duvarını gerer

Çorba, mide duvarını gerer

Çorba, mide duvarının gerilmesine ve buna bağlı olarak tokluk merkezinin çalışmasına yardımcı olur.


Çorba, iştah keser

Çorba, iştah keser

Yemeğe çorba ile başlamak iştahı keser. Bu da daha az yemek yememizi sağlar. Özellikle zayıflamaya yönelik bir beslenme programı uygulayanların, öğle ve akşam yemeklerine mutlaka çorbayla başlaması gerekir.

Mutluluk verir

Mutluluk verir

Soğuk havalarda çorba tüketmek fiziksel olarak ısınma sağladığı gibi duygusal olarak da mutluluk verir.

  Her damak tadına uygun bir çorba bulunur

Her damak tadına uygun bir çorba bulunur

Çorba; sebze, et, tavuk, balık ve baklagiller gibi pek çok gıda ile hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanabilir. Bu nedenle de her damak tadına hitap eden bir çorba çeşidi mutlaka bulunur. Örneğin tavuk suyu çorbası sevmeyen biri, domates ya da mercimek çorbasını keyifle tüketebilir.

 Bir kase çorba, bir dilim ekmek yerine geçer

Bir kase çorba, bir dilim ekmek yerine geçer

Türk mutfağındaki çorbalarda ağırlıklı olarak tahıl kullanıldığı için, diyetlerde bir dilim ekmek yerine bir kase çorba verilir. Bir dilim ekmek 30 gram, bir kase çorba ise 200 gramdır. Ancak miktar bakımından fazla olsa da, birçok çorba çeşidi ekmekten daha düşük kaloriye sahiptir.

Vücuda sıvı alımını sağlar

Vücuda sıvı alımını sağlar

Havaların soğumasıyla birlikte su tüketimimiz azalır. Oysa ki sağlımız için kışın da yeterli miktarda su içmemiz gerekir. Çorbalar direkt olarak su ihtiyacımızı karşılamasa da, vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı alımına büyük fayda sağlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yağ tüketmeyi bırakırsak, vücudumuzda neler olur?