Edirne'de Yunus Emre ve Nizami Gencevi, 'Türk Dünyası Şaheserleri' konseri ile anılacak

Edirne'de Yunus Emre ve Nizami Gencevi, 'Türk Dünyası Şaheserleri' konseri ile anılacak

Edirne'de Yunus Emre ve Nizami Gencevi, 'Türk Dünyası Şaheserleri' konseri ile anılacak

10 Kasım 2021, Çarşamba 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- TÜRK dili, kültürü ve medeniyetinin temel yapı taşlarından Yunus Emre, vefatının 700'üncü Nizami Gencevi ise doğumunun 880'inci yılında, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek konserle anılacak. Dünya prömiyerini Edirne'de yapacak 'Türk Dünyası Şaheserleri' konserleri Türkiye genelinde Tekirdağ, Bursa ve Antalya'da da dinleyiciyle buluşacak.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Nizami Gencevi’nin Doğumunun 880. Yılına Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yılına İthafen “Türk Dünyası Şaheserleri Konseri” düzenlenecek. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek konserde, 5 farklı ülkeden 13 tanınmış sanatçı sahneye çıkacak. Etkinlikler kapsamında 14 Kasım - 20 Kasım 2021 tarihleri arasında Edirne, Tekirdağ, Bursa ve Antalya’da konserler düzenlenecek.

Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı anısına T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ''Yunus Emre ve Türkçe Yılı'' ve Nizami Gencevi'nin doğumunun 880’inci yılı anısına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ilan edilen ''Nizami Yılı'' kapsamında hazırlanan yeni eserlerin dünya prömiyerinin yapılacağı turne kapsamında ilk konser 14 Kasım 2021 tarihinde Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Özbekistan’dan Alibek Kabdurahmanov’un şef olarak görev alacağı konserde Hosrov Hakan Amiri (Tenor, Azerbaycan), Tair Tajigulov (Bass, Kazakistan), Ayzirek Momunova (Soprano, Kırgızistan), Nazım Sagıntay (Soprano, Kazakistan), Aybek Saralaev (Tenor, Kırgızistan), Nosir Yusupov (Bariton, Özbekistan), Saliya Emilbekova (Komuz, Kırgızistan), Bekzod Turaev (Nay, Özbekistan), Akerke Tajibayeva (Kıl Kopuz, Kazakistan), Çınara Heydarova (Kanun, Azerbaycan) ve Nilgün Kızılcı (Ses Sanatçısı, Türkiye) isimli solistler sahne alacak.
Turne kapsamında ayrıca Türk Dünyasının değerli solistlerine, Edirne ve Tekirdağ’da gerçekleştirilecek konserlerde Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tekirdağ’da, uluslararası Modex saha tatbikatı için son hazırlıklar tamamlandı