Erdek'te Kyzikos antik kentindeki kazılar başladı

Erdek'te Kyzikos antik kentindeki kazılar başladı

26 Temmuz 2019, Cuma 13:50
A A
Erdek'te Kyzikos antik kentindeki kazılar başladı

Basri Tuncay ERTAN/ERDEK,(Balıkesir) (DHA) - BALIKESİR’in Erdek ilçesi sınırları içinde yer alan Kyzikos Antik Kenti'ndeki kazılar başladı.

Kyzikos Antik Kenti'nde başlayan kazılar, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Koçhan’ın başkanlığındaki kazı ekibi tarafından yürütülüyor. Kazıda, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde arkeoloji bölümü bulunmaması ve Sanat Tarihi Bölümü’nün de yeni açılması nedeniyle Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri görev alıyor. Başkan yardımcılığını Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korkmaz Meral’in yaptığı ekip, bu dönem de yine Hadrianus Tapınağı üzerinde çalışmalarda bulunacak.                                                

Öte yandan, eskiden kazı yapma izninin, Bakanlar Kurulu kararıyla öğretim üyelerine verilmesi uygulamasından vazgeçilerek, bu iznin üniversitelere verildiği, üniversitelerin ise kendi bünyesinden kazıları yapmak için bir akademik personeli görevlendirdiği öğrenildi. Erdek’in Düzler bölgesinde yer alan Kyzikos Antik Kenti'nin çok önemli bir parçası konumundaki Hadrianus Tapınağı’nı, içinde bulunduğumuz yaz aylarında her gün ortalama 50 kişinin ziyaret ettiği gözleniyor.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Erdek’te kaçak kazı yapan 2 kişi yakalandı