Eskişehir ile Bulgaristan ekonomi köprüleri kuruluyor

Eskişehir ile Bulgaristan ekonomi köprüleri kuruluyor

Eskişehir ile Bulgaristan ekonomi köprüleri kuruluyor

21 Nisan 2019, Pazar 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ESKİŞEHİR,(DHA)- BULGAR-Türk İşinsanları Derneği (BULTİŞ) ve Eskişehir Rumeli İş İnsanları Derneği (ERİAD) üyeleri Eskişehir Sanayi Odası’nda Eskişehirli sanayiciler ile bir araya geldi.

Eskişehir ve Bulgaristan’ın ticaret hacmini artırarak yeni pazarlara dahil olması amacı ile yol haritalarının çizilmesine yönelik yapılan toplantı, Eskişehirli üreticilerin de katılımı ile gerçekleşti. ESO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya ERİAD Başkanı İbrahim Durgut ve yönetim kurulu üyeleri, BULTİŞ Başkan Yardımcısı Donka Koleva ve beraberindeki iş insanları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ve asıl konunun ihracatı artırmak olduğuna değinen ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Mesafemiz çok yakın hem ulaşım hem de kültür bağlarımızda çok kuvvetli. Diğer yandan Eskişehir olarak Bulgaristan’a önemli bir yakınlığımız var. Hepimiz iş insanlarıyız, tarihsel geçmiş bağlarımız var ve hepimiz bugün sanayimizi, ticareti ve işbirliklerimizi artırmak istiyoruz. ESO Üyelerimizin ciddi ihracatları var. Bundan sonra ihracatımızı daha güçlü bir şekilde, Bulgaristanlı iş adamlarımızın da katkılarıyla artırabiliriz. Amacımız ticaretimizi, sanayinizi geliştirmek, ihracatın önünü açmak ve ülkelerimizin ticaret hacmini artırmak” dedi.

Eskişehir ve Bulgaristan iş hacminin artırılmasına yönelik hamlelerin ve ciddi kabiliyetlerin olduğu faaliyet alanlarının sunumunun yapılarak Eskişehir sanayisinin konuşulduğu toplantıda söz alan Bulgar-Türk İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Donka Koleva, ilk kez Eskişehir’e geldiğini ve burada olmaktan mutluluk duyduğunu, Eskişehir ile ticaret köprüleri kurmak istediklerini belirtti. Koleva, “Umarım yakın zamanda çok iyi iş birliklerine imza atacağız. Bu işbirliği sadece ticareti kapsamıyor, iki devlet, iki kültür olarak komşuluğumuzu daha da pekiştireceğiz. Birlikte yapabileceğimiz güzel işler var diye düşünüyorum, bu işbirliğini sağlamak için sizleri Bulgaristan’a davet ediyorum. İki taraftaki iş insanları faaliyet alanlarına göre ayırıp bir araya getirelim ki daha çok iş konuşalım” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrasında ESO tarafından hazırlanan ve üyelerinin tanıtımı yapılan ESO Firma Rehberi, Bulgaristanlı işinsanları ile paylaşıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt, en başarılı başkanlar listesinde yer aldı