Egzersiz

Egzersiz Haberleri

7 adımda çörek otu yağı ile zayıflama mucizesi

7 adımda çörek otu yağı ile zayıflama mucizesi

Çörek otu yağı zayıflatır mı? Bu soruyu her aktara gidişinizde aklınızdan geçiriyor ama uygulamaya koymuyorsunuz. Çörek otu yağı ile zayıflama, kulağa mucize gibi gelse de arkasındaki nedenler tamamen bilimseldir. Çörek otu yağı ile zayıflayanlar, genelde denemekten korkmayanlardan çıkıyor. Zayıflamada çörek otu yağı kullanmak, diyet ve egzersizle desteklendiğinde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. İşte çörek otu ile zayıflamaya dair bilmeniz gerekenler.
Ünlülerin örnek olacak diyet ve egzersiz sırları

Ünlülerin örnek olacak diyet ve egzersiz sırları

Sürekli yarım kalan diyetler, başarısız kararlar. Bazılarımız kilo vermek konusunda iyi değil, bunu artık kabul edelim. Bu nedenle formda insanların önerilerine ihtiyacımız var. Peki ünlüler nasıl fit kalıyor? İşte 10 ünlünün diyet ve egzersiz sırları!
Obezite problemi çocuklarda duruş bozukluğuna sebep olabiliyor

Obezite problemi çocuklarda duruş bozukluğuna sebep olabiliyor

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren dengesiz beslenme ile gelişen obezite probleminden dolayı duruş bozukluğu da görülebildiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ruhan Özer, "Egzersiz, postür (duruş) problemini ortadan kaldırmada kullanılan en etkin tedavi yöntemidir. Çocuğunuz ağrıdan bahsediyorsa, çocuğunuzu incelediğiniz zaman herhangi bir asimetri gözlemliyorsanız doktorunuzdan postür analizi yapmasını istemelisiniz” dedi.
Scarlett Johansson'ın diyet ve egzersiz programı

Scarlett Johansson'ın diyet ve egzersiz programı

Scarlett Johansson son yıllarda Marvel Sinematik Evreni'ndeki kusursuz vücuduyla dikkat çekti. Oyunculuğunun yanı sıra filmlerdeki mükemmele yakın vücudunun sırrı ise soru işareti olarak kaldı. Peki sporculara taş çıkaran o vücudun ardından nasıl bir çalışma yatıyordu? İşte Scarlett Johansson'ın diyet ve egzersiz programı!
Fizyoterapist Hüseyin Oğuzhan Söylemez: Pandemi insan biyomekaniğini etkiliyor

Fizyoterapist Hüseyin Oğuzhan Söylemez: Pandemi insan biyomekaniğini etkiliyor

Corona virüs pandemisi sürecinde hareketsiz yaşama alışan kişilerin yaşadığı sağlık problemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Fizyoterapist Hüseyin Oğuzhan Söylemez, “Pandemi döneminde birçok insan hareketsiz yaşam tarzına alıştı. Bu durum insan biyomekaniğini etkiliyor. Bu süreçte ev egzersizleri önem taşıyor” dedi.
FOMO hastalığı en çok ergenlerde görülüyor

FOMO hastalığı en çok ergenlerde görülüyor

FOMO ya da ‘kaçırma korkusu’ günümüzde giderek yaygınlaşan ve hayatımıza büyük strese neden olan durumların başında geliyor. Hemen hemen herkesi etkileyen FOMO hastalığı (kaçırma korkusu), başkalarının daha fazla eğlenmesi, sizden daha iyi şeyler deneyimlediği duygusuna ya da algısına işaret ediyor. Derin bir kıskançlık duygusu içeren FOMO benlik saygısını da etkiliyor. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin etkilendiği FOMO hastalığı sosyal medya araçları aracılığıyla daha fazla tetikleniyor. Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, FOMO hastalığı hakkında bilgi verdi.
Zıplayarak zayıflamanın 5 avantajı

Zıplayarak zayıflamanın 5 avantajı

Zayıflama trendleri her geçen yıl değişiyor. Son yılların trend egzersizlerinden biri de zıplayarak zayıflama. Yatmadan önce zıplamak, sandığınızdan çok daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Trambolin ile zayıflama hikayeleri pek çoğumuz da ümitlendirse de, kilo vermenin yanı sıra birçok avantajı var. 100 kere zıplamak kaç kalori yakar bilinmez ama sıkılaşmaya büyük yardımı olacağı kesin. Tek ihtiyacınız ise bir trambolin. Trambolin ile zayıflayanların yorumlarına bakarsanız sizin de bu yönde motive olacağınız kesin. İşte zıplayarak zayıflamanın 5 avantajı.
Günlük kalori miktarını azaltmak için 10 basit tüyo

Günlük kalori miktarını azaltmak için 10 basit tüyo

Günlük kalori miktarı ile kilo vermenin doğru orantılı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yani kaloriyi azaltmak, otomatik olarak kilo vermenizi sağlar. Peki günlük kalorili alımı nasıl azaltılır? Kaloriyi azaltmanın yolları arasında yalnızca günlük alışkanlıkları değiştirmek var. Yani kalori hesabı ile zayıflama, bir şehir efsanesinden çok daha fazlası. Bu nedenle "Günde kaç kalori almalıyım?" hayli doğru bir soru. Günlük kalori hesabını kilonuza oranlayarak yapabilirsiniz. İşte günlük kalori miktarını azaltmak için 10 basit tüyo!
Yogaya başlamak için motivasyon verecek 10 ünlü

Yogaya başlamak için motivasyon verecek 10 ünlü

Evde yogaya başlamak karantina boyunca hepimizin hayalini kurduğu bir şeydi. Ancak bunun yanı sıra yogaya başlamak gözde çok büyütüldü. Yoga sanki dünyanın en zor sporuymuş gibi... Ancak durum tam tersi. Yogaya başlamak hem ekipman hem de çok fazla spor altyapısı gerektirmediği için başlaması en mantıklı egzersizdi. Yoga sabır gerektirir, bu nedenle yogaya başlamadan önce 'yoga ne kadar sürede etkisini gösterir' sorusu sizi yogadan soğutabilir. Eğer yogaya başlamak için bir türlü yeterli motivasyonu bulamadıysanız, işte yogaya başlamak için motivasyon verecek 10 ünlü!
Egzersiz yaparken salgılanan enzim beyni güçlendiriyor

Egzersiz yaparken salgılanan enzim beyni güçlendiriyor

Egzersizin sağlık açısından yararları konusunda çok sayıda araştırma var; buna yaşlanma sürecinde beyin sağlığı ile ilgili araştırmalar da dahil. Bu konuda yapılan son araştırma, egzersizin karaciğerde tetiklediği az bilinen bir proteinin beyni gençleştirip canlandırdığını ortaya koydu.
Vitamin eksikliğinin belirtileri (Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır?)

Vitamin eksikliğinin belirtileri (Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır?)

Vitaminlerin sağlığımız için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Vitamin eksik olursa ne olur? Vitamin eksikliği belirtileri nelerdir? B12 eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Hangi vitaminlerin eksikliği yorgunluk ve halsizlik yapar? Vitamin eksikliği testi nasıl yapılır? D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? Vitamin eksikliği nasıl giderilir? B5 vitamini ne işe yarar? Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli uyku ve egzersizin, kişinin sağlıklı olmasını sağlayan etkenlerin başında yer aldığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, “Enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluk, günümüzde en sık rastlanan vitamin eksikliği belirtilerindendir” dedi.
Diyet yapmadan kilo vermek için 9 basit ipucu

Diyet yapmadan kilo vermek için 9 basit ipucu

"Diyetsiz kilo vermek istiyorum"... İstersiniz tabii. Kim diyet yapmadan kilo vermek istemez ki? Kilo vermek için diyet yapmanın mecburi bir şey olduğunu bize kim söyledi ki zaten? Hızlı kilo vermek için ille de sıkı beslenme programlarını takip etmek zorunda değiliz. Nasıl kilo verdim? hikayelerinin ardından genelde sıkı diyet ve egzersiz programlarından ziyade diyetsiz kilo verme teknikleri yatar. İşte, diyet yapmadan kilo vermek için 9 basit ipucu!
Covid-19 geçirenler için akciğerleri iyileştiren nefes egzersizleri

Covid-19 geçirenler için akciğerleri iyileştiren nefes egzersizleri

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan corona virüs salgını geçiren hastaların ciğerlerinde kalıcı hasarlar kalabiliyor. Bu hasarları en aza indirmek için Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr Çağlayan Aslanbaş, hastalık sonrası uygulanacak nefes egzersizlerini anlattı.
Zihninizi güçlendirmek için yapabileceğiniz 10 basit egzersiz

Zihninizi güçlendirmek için yapabileceğiniz 10 basit egzersiz

İnsan beyninin ne kadar mucizevi bir organ olduğuna inanamazsınız! Yaşlanmayla beraber beyin aktivitelerinde de değişiklik oluyor. Ancak düzenli olarak beyni çalıştırmak, yaşlandıkça daha sağlıklı bir zihne sahip olmanıza fayda sağlayacaktır. İşte zihninizi güçlendirmek için yapabileceğiniz 10 basit egzersiz.
Göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti

Göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti

Göbek eritme hareketleri ve yağ yakıcı zayıflama egzersizlerine bakmadan önce buzdolabına bir göz atın. Yoğurt var mı? Biz yüzde 90 ihtimalle buzdolabınızda yoğurt olduğunu düşünüyoruz. Bu da yoğurt diyeti yapmak için yeterli. Yoğurt diyeti yapanlar sonuçlarından oldukça memnun. Yoğurt diyetinin göbek eritmek için en uygun beslenme çeşidi olduğu düşünülüyor. Çünkü göbek eritme diyetleri içinde bağırsak ve mide sağlığını en iyi destekleyenler arasında. Göbek eritme için ne içmeli sorusunun cevabını vermek de kolaylaşıyor. Çünkü yoğurtla pek çok içecek yapılabiliyor. Örneğin ayran ve cacık gibi. İşte göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti!
Hamileliğin son haftalarında egzersiz yapılır mı?

Hamileliğin son haftalarında egzersiz yapılır mı?

Sağlıklı bir hamilelik için egzersizin önemli bir yeri vardır. Hamilelikte beden şekli değişip bebek büyüdükçe bazı egzersiz hareketleri de değişiklik göstermektedir. Uzmanlar, hamileliğin son haftalarında da güvenli bir şekilde egzersiz yapılabileceğini söylüyor.
Hangi ünlü hangi sporu yapıyor?

Hangi ünlü hangi sporu yapıyor?

Spora başlayacaksınız ama hangi sporu yapacağınız konusunda bir türlü karara varamıyor musunuz? Türk ünlülerin spor programları sık sık merak edilse de, Türk ünlüleri çalıştıran spor hocaları az sayıda. Spor yapan ünlüler Instagram'da spora başlamak için bizi deyim yerindeyse 'gaza getiriyor'. Peki hangi ünlü hangi sporu yapıyor merak ediyor musunuz hiç? İşte 10 ünlü ve onların yaptıkları sporlar!
Sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı: Kasları küçültüyor

Sigaranın bir zararı daha ortaya çıktı: Kasları küçültüyor

Sigaranın sağlığa olan zararlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Uzmanlar sigarayı bırakma konusunda tavsiyelerde bulunmaya devam ediyor. Özellikle sigara içen sporcular daha büyük tehlike altında. Sigaranın insan vücudunda birçok metabolik hasara yol açtığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Engin Işık Abanoz, "Oksidatif kas liflerinde meydana gelen kas küçülmesi bunlardan yalnızca biridir. Günde bir tek sigara içimi bile egzersiz kapasitesini etkiler" dedi. İşte sigaranın spora ve egzersize etkisi.
Tansiyon düşünce ilaç bırakılır mı? (Tansiyon hastası olduğunuzun 5 kanıtı)

Tansiyon düşünce ilaç bırakılır mı? (Tansiyon hastası olduğunuzun 5 kanıtı)

Fazla kiloları vermek, sigarayı bırakmak, tuzu azaltmak, egzersiz yapmak. Tansiyonunuz birinci evredeyse bu önlemlerle ilaç kullanmadan hastalığın yerleşmesini önleyebilirsiniz. Peki tansiyon ilaçları ömür boyu kullanılmalı mı? İlaç kullanırken nelere dikkat edilmeli? Tansiyon ilacı kanser yapar mı? Tansiyon tedavisi görenler cinsel gücü artıran ilaç kullanabilir mi? Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kemal Erol anlattı.
Kilo veren köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı

Kilo veren köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı

Evcil hayvanlarda obezite problemi her geçen gün artıyor. Yetersiz egzersiz ve sağlıksız beslenme evcil hayvanların obez olmasına neden olan en büyük faktör. Ancak obez hayvanlar da düzenli bir diyet ve sporla zayıflayıp eski sağlıklarına kavuşabiliyor. İşte zayıflayan köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı.