ebeveyn

ebeveyn Haberleri

ebeveyn haberleri sayfasında ebeveyn haberlerini bulabilir tüm ebeveyn haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. ebeveyn haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 707 haber bulunmaktadır.

Renkleri diz (Oyun)

Renkleri diz (Oyun)

Akıl ve kodlama oyunları eğlenerek öğrenmeyi sağlayan, çocukların zihinlerini açan ve yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan oyunlardır. Bu oyunlar sayesinde çocuklar yeni yetenekler kazanır, hızlı karar verme, bir sonraki adımı düşünme ve olasılık hesaplama mantığını geliştirir.
Ağlamak güzeldir!

Ağlamak güzeldir!

Ebeveynlerin, çocuklar söz konusu olduğunda baş etmekte zorlandıkları en önemli konulardan biri de ağladıkları anlardır. Ebeveynler bu anlarda kimi zaman kendilerini çaresiz hissederken kimi zaman da öfkelendiklerini hissederler. Durum böyle olduğunda ağlama karşısında verilen ilk tepki genellikle çocuğun ağlamasını durdurmaya çalışmak olmaktadır. Çocukların ağlamasını durdurmak için genellikle dikkatini başka bir şeye yönlendirmek, yalnız bırakmak, yiyecek bir şeyler vermek, telefondan ya da tabletten dikkatini çeken bir video izletmek ebeveynler tarafından tercih edilmektedir. Uzman Psikolojik Danışman Didem Sürgen konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Yaz tatili geldi boşanmış ebeveynler ne yapacak?

Yaz tatili geldi boşanmış ebeveynler ne yapacak?

Boşanmadan sonra çocuğunuzla geçirdiğiniz süre daha hassas bir noktaya gelebilir. Çünkü eğer boşanma haberini çocuğunuza verirken onunla önden konuşmadıysanız, karı-koca ilişkisinin detaylarına girmeden, bundan sonra anne-baba ilişkisinin nasıl olacağını anlatmadıysanız, çocuk kendisini de boşanmanın bir sebebi olarak görebilir. “Dün yemek yemedim diye annem kızmıştı. Bana bağırdığı için babam da anneme kızmıştı. Bu yüzden ayrılıyor olabilirler” gibi düşünceler aklına gelip kendisini suçlayabilir. Bu yüzden ilk önce çocuğa hayatında bundan sonra nasıl değişimler olacağı anlatılmalıdır. Psikolog Ezgi Külekçi konu hakkında açıklamalarda bulundu
Çürük sorunu nasıl engellenir?

Çürük sorunu nasıl engellenir?

Yapılan araştırmalar, ebeveynlerin birçoğunun diş fırçalamanın üç yaşından önce gereksiz olduğuna inandığını göstermektedir. Esasında çürükleri önlemeye doğumdan itibaren başlamak ve ilk diş çıkar çıkmaz günde iki kez fırçalama alışkanlığını edindirmek gerekmektedir. Dr. Gilman Yücel konu hakkında bilgi verdi.
Çocuklarda ve ergenlerde dürtü kontrolü nasıl sağlanmalı?

Çocuklarda ve ergenlerde dürtü kontrolü nasıl sağlanmalı?

Kendileri veya başkaları için zararlı olan bazı eylemleri gerçekleştirme arzularına ya da dürtülerine karşı koymayı başaramayan çocuklarda dürtü kontrolü problemi görülüyor. Dürtü kontrolü problemine dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi birçok rahatsızlığın eşlik edebildiğini belirten uzmanlar, bu sorunu yaşayan çocukların çoğunlukla arkadaşlarının istemedikleri veya kızdıkları davranışları yaptıkları için etiketlendiklerine ve dışlandıklarına dikkat çekiyor. Çocuklarda dürtü kontrolünü sağlama sürecinde ebeveynlere net ve sınırlandırıcı olmalarını öneren uzmanlar, şiddet uygulayan çocuğa kesinlikle ceza veya şiddet uygulanmaması gerektiğini vurguluyor.
Evde patron kim?

Evde patron kim?

Çocuğunun kendi ayakları üstünde duran, özgüveni yüksek bir yetişkin olması için uğraşır durur ebeveynler. Çocuğun özgür yetişmesi için ne yapılmalı, nasıl yapmalı? Biz bir yerleri yanlış anlıyor ya da yorumluyor olabilir miyiz? Çocuk özgür yetişmeli derken “özgür” sözcüğünün içini nasıl dolduruyoruz acaba? Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Boşanıyoruz çocuklara nasıl söylemeliyiz?

Boşanıyoruz çocuklara nasıl söylemeliyiz?

Anne-baba olarak boşanma kararı almak ve bu kararı çocuğa açıklamak oldukça zordur. Karar almadan önce, uzun bir süre çocuğun üzerindeki olası etkiler düşünülür. Anne-baba, eş olarak mutsuz olsa da ebeveyn rollerinden dolayı evliliklerini sürdürme eğiliminde olabilirler. Bu nedenle aynı evin içinde iki yabancı olma pahasına evliliklerine devam edebilirler. Bu şekilde çocuklarını boşanmanın olası etkilerinden koruduklarını düşünebilirler. Her şey yolundaymış gibi davranırlar. Fakat bir süre sonra işler umdukları gibi gitmeyebilir. Almaktan kaçındıkları boşanma kararı gerçeği ile yüzleşmeleri gerekir. Bu noktada, ‘Bu kararı, çocuğumuza nasıl açıklayacağız?’ sorusu gündemlerinde olabilir. Uzman Psikolojik Danışman Didem Sürgen konu hakkında açıklamalarda bulundu
Çocuğunuzun seçme hakkı var mı?

Çocuğunuzun seçme hakkı var mı?

Sizin evde kararları kim veriyor? Aile üyelerinin seçim şansı ya da reddetme hakkı var mı yoksa bir karar verildiğinde herkesin özellikle de çocukların koşulsuz uyması mı bekleniyor? Eğer “Ben çocuğum için zaten en iyisine karar vermiş oluyorum.” diyorsanız, kararınız gerçekten “en iyisi” olsa bile çocuğunuza verdiğiniz gizli mesajın “Sen seçmeyi beceremezsin. Senin fikirlerin o kadar da önemli değil” olduğunu hiç düşündünüz mü? Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Pandemi döneminde ebeveyn olmak

Pandemi döneminde ebeveyn olmak

Yaklaşık 2 senedir pandemiyle alakalı pek çok şey okuduk, okumak zorunda kaldık. Bir süre hayatımızın bir parçası, gerçeği oldu çünkü… Bu süreçte daha çok çocuklara odaklandık, çünkü onlar için bu süreç belki biraz daha zorlayıcı ve kaygı vericiydi. Çünkü baş etme becerileri henüz yeni yeni gelişiyor, biz bir şekilde hayatta kalırız dedik ve onlara daha çok odaklandık. Onlar için ne yapabiliriz, bu süreci en az zararla nasıl atlatmalarını sağlayabiliriz? Hep bu sorular vardı kafamızda hem ebeveynler olarak hem öğretmenler olarak hem de uzmanlar olarak… Psikolog Ezgi Külekçi konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Meşgul anneler ve babalar için fitness önerileri

Meşgul anneler ve babalar için fitness önerileri

Oldukça yoğun olduğunuzu biliyoruz. Birçok şey için zaman kalmıyor ve dolayısıyla kendinize doğru vakti ayıramıyorsunuz ancak unutmayın, yine de meşgul anne ve babaların, ailelerin, gençlerin, ofis çalışanlarının ve yaşlı yetişkinlerin yaşamlarına fiziksel aktivite katabilmelerinin birçok yolu vardır. Özellikle aktiviteyi günlük rutininizin bir parçası yaparsanız, fiziksel olarak aktif olmak düşündüğünüzden daha kolaydır.
Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Pandemi hızını kesmeye başladı. Yavaş yavaş eski düzenimize dönüyor gibiyiz. Okullar açılacak, evden çalışmak yerine ofislere gitmeye başlayacağız. İşe dönmek durumunda olan ebeveynler için anaokulu yolları yavaştan görünmeye başladı. Normalde de ebeveynler için önemli bir konu olan anaokulu araştırması, böyle hassas bir dönemde daha da önem arz ediyor.Psikolog Ezgi Külekçi konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Kedileri en çok korkutan 5 şey

Kedileri en çok korkutan 5 şey

Kedilerin güçlü bir koku ve işitme duyusu vardır. Bazı uyaranlara garip şekillerde tepki verebilir ve kolayca korkabilirler. Evcil hayvan ebeveynleri olarak, evinizde bazı değişikliklere ihtiyacınız olup olmadığını veya evcil hayvanınızı rahatsız eden bir şey olup olmadığını öğrenin.
Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Pandemi hızını kesmeye başladı. Yavaş yavaş eski düzenimize dönüyor gibiyiz. Okullar açılacak, evden çalışmak yerine ofislere gitmeye başlayacağız. İşe dönmek durumunda olan ebeveynler için anaokulu yolları yavaştan görünmeye başladı. Normalde de ebeveynler için önemli bir konu olan anaokulu araştırması, böyle hassas bir dönemde daha da önem arz ediyor. Peki, anaokulu tercihlerinizde nelere dikkat etmelisiniz? Psikolog Ezgi Külekçi anlattı...
Farklı yollar

Farklı yollar

Bu etkinlik çocuklarınızın odaklanma ve ince motor-koordinasyon becerilerini geliştirmektedir.
Sayı kulesi

Sayı kulesi

Bu oyunla çocuğunuzun akademik kavramları öğrenmesini destekleyebilirsiniz. Bununla birlikte el-göz koordinasyonu ve ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaksınız.
Sizin ebeveynlik tarzınız hangisi?

Sizin ebeveynlik tarzınız hangisi?

Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken onların mizacına ve yaşlarına göre farklı gereksinimler duyacağının bilincinde hareket etmeleri gerektiğini belirten Eğitimci Abdulkadir Özbek, ebeveynlik tarzları hakkında bilgiler verdi.
Masadaki 4. tabak: Tablet

Masadaki 4. tabak: Tablet

Bir otelin kahvaltı salonunda olduğunuzu hayal edin. Evet, tatildesiniz. Karşı masanızda kahvaltısı hazırlanan maksimum 10 aylık bir bebek var. Mama sandalyesine oturmamak konusunda ısrarcı davranıyor. Sadece bağırıyor. Babası peçetelik ile dikkatini çekmeyi başarıyor ve çocuk oturuyor. Sonra o masadan bir yetişkine ait sesi bir daha hiç duymuyorsunuz. Bir daha kimse o bebeğin yüzüne bakmıyor. Bir daha kimse o bebekle konuşmuyor. Hatta ebeveynler birbirleriyle de konuşmuyor. Masada bir misafirleri var: tablet. Uzman Psikolog Ceyda Yanar konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Çürük sorunu nasıl engellenir?

Çürük sorunu nasıl engellenir?

Yapılan araştırmalar, ebeveynlerin birçoğunun diş fırçalamanın üç yaşından önce gereksiz olduğuna inandığını göstermektedir. Esasında çürükleri önlemeye doğumdan itibaren başlamak ve ilk diş çıkar çıkmaz günde iki kez fırçalama alışkanlığını edindirmek gerekmektedir. Dr. Gilman Yücel konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Çocuklarla yapılacak hem eğlenceli hem de öğretici aktiviteler

Çocuklarla yapılacak hem eğlenceli hem de öğretici aktiviteler

Yaz tatilinde ebeveynlerin önemsediği bir konu da çocuklarıyla yapacakları verimli aktiviteler oluyor. Tatil çocukların dinlendiği, eğlendiği ve öğrendikleri bir dönem olarak geçirilebilir. Eğitimci Can Uysal, aileler için verimli aktivite önerilerinde bulundu.
Zorla oyun olur mu?

Zorla oyun olur mu?

Çocuklarla keyifli vakit geçirmek söz konusu olduğunda ebeveynlerin en sık duydukları önerilerin başında kesinlikle “Çocuğunuzla oyun oynayın” gelir. Kutu oyunları, legolar, evcilik, bebekler, marketçilik, doktorculuk ve rol dağılımı üzerinden oynanabilecek bir sürü seçenek vardır. Belli bir yaşa kadar- çoğunlukla en erken 8-9 yaşa kadar- çocuklar oyunlarına ebeveynleri de dâhil olsun isterler. Bu talebin sebebi; hem oyun ebeveyniyle bir sosyalleşme aracıdır hem de keyif aldığı bir etkinliği sevdiği başka biriyle paylaşmak istemesindendir. Uzman Klinik Psikolog Zeynep Yetkin konu hakkında açıklamalarda bulundu.