okul başarısı

okul başarısı Haberleri

okul başarısı haberleri sayfasında okul başarısı haberlerini bulabilir tüm okul başarısı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. okul başarısı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 37 haber bulunmaktadır.

Demir eksikliği çocuklarda IQ düşmesine neden olabilir

Demir eksikliği çocuklarda IQ düşmesine neden olabilir

Halk arasında kansızlık olarak bilinen demir eksikliği çeşitli sağlık problemlerine yol açmakla birlikte çocukların okul başarısını da olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda, uzun süre demir eksikliği görülmesinin IQ’yu yaklaşık 10 puan düşürdüğü belirtiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarında iştahsızlık, halsizlik gibi belirtileri dikkatle değerlendirmesi ve bir uzmana başvurması öneriliyor. Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Betül Tavil, çocuklarda demir eksikliği anemisi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Hipertansiyon çocuklarda büyüme geriliğine neden oluyor

Hipertansiyon çocuklarda büyüme geriliğine neden oluyor

Primer hipertansiyonun yetişkinlerde olduğu gibi çocukluk çağında da hiçbir belirti göstermeden gelişebildiğini ve özellikle aşırı kilolu ve obez çocukların hipertansiyon yönünden yüksek riskli olduğunu Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ruhan Düşünsel, “Buna karşın, semptomatik hipertansiyonlu çocuklarda baş ağrısı, görme bozukluğu, okul başarısında düşüklük gibi genel belirtilerin görülmesinin yanı sıra ikincil hipertansiyonun büyüme geriliğine de yol açabilir” dedi.
Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Pandemi süresince çocuğunuzun sağlık kontrollerini ertelediniz mi? Başlayan okul dönemi ile çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını gözden geçirin ve sağlık muayenelerini yaptırın. Peki bunları nasıl yapacaksınız? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben okul başarısı için yapılması gerekenleri anlattı.
Çocuklar kaç saat uyumalı?

Çocuklar kaç saat uyumalı?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, okul başarısının uykuyla ilişkili olduğunu açıklayarak çocukların kaç saat uyuması gerektiğini açıkladı.
Çocuklarda bahar alerjisini soğuk algınlığı ile karıştırmayın

Çocuklarda bahar alerjisini soğuk algınlığı ile karıştırmayın

Uzmanlar ilkbahar-yaz aylarında çocuklarda görülen geçmeyen gribal enfeksiyon belirtilerinin alerjik rinit ile karıştırılabileceğini belirtiyor. Alerjinin zamanla astıma dönüşebileceğini belirten Çocuk Alerji Uzmanı Dr. Belgin Aktaş, çocukları alerjenlerden korumanın yollarını anlattı.
Ergenlik dönemi öğrenci olmayı zorlaştırıyor

Ergenlik dönemi öğrenci olmayı zorlaştırıyor

Çocuklar ergenlik döneminde birçok sorun yaşıyor. Ergenlik döneminde yaşanan bedensel ve ruhsal farklılıklar öğrenciler üzerinde değişimlere yol açıyor. Bu dönemde okul başarısında da düşüş olduğuna dikkat çekerek aileleri uyaran uzmanlar, “Onların birer birey olduğunu unutarak yıkıcı eleştirilerde ve öğrencinin kendine olan güven ve inancını zedeleyici yorumlarda bulunulmamalı. Eğitimcilerimize öğrencileri değerlendirirken bu dönemi göz önünde bulundurmaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.
Düzenli spor hayatı olan çocuklar daha başarılı

Düzenli spor hayatı olan çocuklar daha başarılı

Uzmanlar, düzenli spor yapan çocukların okulda ve sosyal hayatta akranlarına göre daha başarılı olduklarını söylüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Demirkıran, ailelerin çocukları 3 yaşına geldiğinde öncelikleri arasına sporu da almalarını tavsiye etti.
Okul başarısızlığının 5 nedeni

Okul başarısızlığının 5 nedeni

Akademik başarısızlığın altında pek çok sebep olabiliyor. Bu sorunların erken dönemde tespit edilmesinin önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, okul ve aile işbirliğinin gerekli önlemlerin alınmasında kilit nokta olduğuna dikkat çekti.
Geç konuşma ve okuma yazmada gecikmeye neden oluyor

Geç konuşma ve okuma yazmada gecikmeye neden oluyor

Yaklaşık 18 milyon öğrenci tatilin ardından bugün ders başı yaptı. İlk dönem okul başarısızlıklarının ebeveyn tarafından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, dikkat eksikliği, takıntılar, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü ya da kaygı bozukluğu gibi problemlerin bulunabileceğine dikkat çekiyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, akademik başarısızlığın altında pek çok sebep olabileceğini belirterek bu sorunların erken dönemde tespit edilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Çocukta uyku başarıyı etkiliyor, öğrenme güçlüklerine neden oluyor

Çocukta uyku başarıyı etkiliyor, öğrenme güçlüklerine neden oluyor

2019- 2020 Eğitim Öğretim Yılı yarın başlıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen için ders zili çalacak. Uzmanlar, okul döneminde çocuğun uyku düzeninin okuldaki başarısını etkileyebileceği konusunda ailelere uyarılarda bulunuyor. Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Başkan Yardımcısı ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Mustafa Özköse "Uyku, okul başarısını etkiliyor. Çocukların yatma ve kalkma saatini bir rutine oturtmak gerekiyor” dedi.
Yaşam boyu başarı için özgüvenli çocuk yetiştirmenin 14 adımı

Yaşam boyu başarı için özgüvenli çocuk yetiştirmenin 14 adımı

Çocuğun hem okulda hem de sosyal yaşamında başarılı olması özgüvenli çocuklar yetiştirmekten geçiyor. Özgüvenli bir birey olarak yetişebilmek için ilk adımların ailede başladığını belirten Psikiyatrist Rıdvan Üney, çocuğun davranışlarını biçimlendiren ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyledi. Psikiyatrist Üney, yaşam boyu başarı için özgüvenli çocuk yetiştirmenin 14 adımını anlattı.
Karne tepkisiyle çocuğunuzun geleceğini olumsuz etkilemeyin

Karne tepkisiyle çocuğunuzun geleceğini olumsuz etkilemeyin

Milyonlarca öğrenci 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının ilk yarı yıl tatiline giriyor. Uzmanlar karne konusunda çocuklara davranışları konusunda ebeveynleri uyarıyor. Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, ilk dönemin sonucunun bazılarını sevindirirken bazı ailelerde de hayal kırıklığına sebep olabileceğini belirterek “Ailenin tutum ve davranışları, çocuk ile kurulan iletişim ve ilişkilerinin niteliği okul başarısını etkiliyor. Öğrencinin okul notları akademik başarısını işaret etse de, başarısız olduğu yönler başka alanlarda başarılı olamayacağı anlamına gelmiyor” uyarısında bulundu.
Uzmanlar uyarıyor:

Uzmanlar uyarıyor: "Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz"

Eğitim-öğretim döneminin ilk yarısı bitiyor. Günümüzde öğretim kademelerindeki öğrenciler, okul başarılarına göre değerlendirildiği için “akademik başarı” kavramı öğrencilerin yaşamlarında önemli bir rol oynuyor. Uzmanlar çocukların okuldaki başarısızlığının tüm alanlarda başarısız olacağı anlamına gelmediği ve asıl yeteneğinin keşfedilmesi konusunda aileleri uyarıyor.
Çocukların resimli kitapları okuması için 5 neden

Çocukların resimli kitapları okuması için 5 neden

Çocuklara erken yaşta okuma alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Kendini ifade edebilmeyi, hikayeler oluşturabilmeyi ve empati kurabilmeyi öğrenir. Okumayı henüz bilmese bile çocuklarınıza mutlaka bir resimli çocuk kitabı alın. Çocuğunuzu uzun dönemde değiştirecek bu adım okul başarısını da olumlu açıdan etkileyebilir. İşte Çocukların resimli kitapları okuması için 5 neden…
Omega 3 eksikliği çocuklarda zeka gelişimini etkiliyor

Omega 3 eksikliği çocuklarda zeka gelişimini etkiliyor

Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri çocuklardaki beyin fonksiyonu ve gelişiminde önemli rol oynuyor. Omega 3 bakımından zengin beslenen çocuklarda okul başarısının daha yüksek çıktığını gösteren çalışmalar da literatürde yer alıyor. Nöroşirürji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, çocuklarda zeka gelişimi için Omega 3’ün faydaları hakkında bilgi verdi. Peki, Omega 3’ün çocukların zeka gelişimine etkileri nelerdir? Omega 3 takviyesi için nelere dikkat edilmeli? İşte Omega 3 ile ilgili bilmeniz gerekenler…
Aileler çocuklarındaki Dislektik belirtileri geç fark ediyor

Aileler çocuklarındaki Dislektik belirtileri geç fark ediyor

Disleksi, çocuklarda okumayı ve öğrenmeyi zorlaştıran bir durumdur. Okul çağındaki çocukların ebeveynleri, yaygın bir “Özel Öğrenme Engelliliği” olan disleksi hakkında bilgi sahibi değil. Bu yüzden de disleksi, çocuğun okul başarısını olumsuz şekilde etkiliyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir rapora göre İngiltere'deki okullar disleksi olan öğrencilerin en az yüzde 80'ini teşhis etmekte başarısız oluyor. Uzmanlar da ailelerin çocuklardaki öğrenme güçlüğünü geç farkettiğini ve tanısında geç kalındığını vurguluyor. Peki, Disleksi belirtileri nelerdir? Disleksi nasıl teşhis edilir? Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel disleksi ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Çocukların okul başarısı iyi bir kahvaltıdan geçiyor

Çocukların okul başarısı iyi bir kahvaltıdan geçiyor

Okul dönemlerinde çocukların beslenmesi dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü çocukların okul başarısı iyi bir kahvaltıdan geçiyor. Peki, çocukların beslenmesinde hangi gıdalara yer verilmesi. İşte cevabı.
Çocukların beslenme çantası nasıl olmalı?

Çocukların beslenme çantası nasıl olmalı?

Yeni Eğitim - Öğretim yılının başlamasıyla birlikte 18 milyonun üzerinde öğrenci ders başı yaptı. Öğrendikleri, yeni alışkanlıklar kazanacakları uzun bir dönem çocukları bekliyor. Yeni yılda aileler ve öğretmenler çocuklar için bu süreci doğru ve etkin bir şekilde yönetmek için destekleyici programlar oluşturma çabasında. Bu süreçte önem taşıyan en önemli adım ise beslenme. Zamanın büyük çoğunluğu okulda geçiren çocuklar için beslenme ve beslenme programı büyük önem taşıyor. Peki, Çocukların beslenme çantası nasıl olmalı? İşte çocukların gelişimlerini destekleyen beslenme önerileri…
Okulda başarının sırrı BDNF proteininde mi? BDNF proteini nedir?

Okulda başarının sırrı BDNF proteininde mi? BDNF proteini nedir?

Salgılanan bir protein türü olan BDNF, çocuğun okul başarısını direkt etkiliyor. Bilimsel çalışmalarda üzüm, nar, ceviz, zerdeçal ve brokoli gibi besinlerin direkt olarak BDNF miktarını artırdığı ortaya koyuldu. Peki, BDNF proteini nedir? BDNF proteini nelerde bulunur? İşte BDNF proteinini arttırmanın yolları…
Okulda başarı için kahvaltı şart!

Okulda başarı için kahvaltı şart!

2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı başladı. Resmi ve özel okullarda 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen bugün dersbaşı yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okul kantinlerinden sağlıksız gıdaları çıkarttıklarını açıklaması üzerine satılacak gıdaların üzerinde "Okul Gıdası" logosunun yer almasına ilişkin uygulama da bugün itibariyle devreye girecek. Öğrencilerin yaz tatili boyunca bozulan beslenme düzeninin okulların açılmasıyla düzene girmesinin hem zihinsel ve bedensel gelişim hem de okulda başarının sağlanması açısından büyük önem taşıyor.