Havayı kirleten araç sürücülerine 3 bin 93 lira ceza

Havayı kirleten araç sürücülerine 3 bin 93 lira ceza

A A
Havayı kirleten araç sürücülerine 3 bin 93 lira ceza

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kentte 24 saat egzoz emisyon denetimlerinin yapıldığı standartlara uygun olmayan araç sürücülerine ise 3 bin 93 Lira para cezası uygulandığı belirtildi.
Niğde genelinde 10 adet egzoz ölçüm istasyonunun bulunduğunu ifade eden Gençtürk, 2019 yılında 93 araç sürücüsüne 126 bin 328 TL idari para cezası kesildiğini ifade etti.  Gençtürk; “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü araç egzozlarından çıkan zararlı gaz denetimlerini tüm hızıyla devam ettiriyor. Egzoz gazı emisyon denetimleri, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin Ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır. Burada amaç, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmektir. Hususi ve resmi otomobillerde ilk 3 yaş sonunda ve takip eden her 2 yılda bir, diğer Motorlu araçlarda 1. Yaş sonunda ve takip eden her yıl olarak belirlenmiştir” dedi.

Standartlara uygun olmayan araç sürücülerine ise 3 bin 93 lira para cezası uygulandığını ifade eden Gençtürk, "Sınır değerlere aykırı emisyona sebep olduğunun tespiti halinde; 3 bin 93 TL, Egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda; bin 546 TL ceza uygulanıyor. 2019 yılı için Egzoz Gazı Emisyon ölçümü KDV dâhil 65 TL'dir. Egzoz Gazı Emisyon ölçümleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince düzenlenmiş egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgesine sahip yetkilendirilmiş istasyonlarda yapılmaktadır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Niğde'de 6 günde 351 işletme denetlendi