Hersek Lagününde Dikkuyruk sürprizi

Hersek Lagününde Dikkuyruk sürprizi

Hersek Lagününde Dikkuyruk sürprizi

26 Ekim 2021, Salı 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özgür YILDIZ/ALTINOVA (Yalova), (DHA)-YALOVA’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagününde, soyu tükenme tehlikesi altında olan Dikkuyruk Ördeği gözlemlendi.

236 kuş türünün gözlemlendiği Hersek Lagünü Sulak Alanında Altınova Belediyesi Kuş Gözlem Ekibinin yaptığı son çalışmalarda soyu tükenme tehlikesi altında olan türler kategorisindeki Dikkuyruk Ördeği gözlemlendi. Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi (ornitolog) Fatih Bülbül tarafından yapılan çalışmada nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı listede (IUCN Red List) olan Dikkuyruk Ördeği (Oxyura leucocephala) tespit edilerek kayıtlara geçirildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Ornitolog Fatih Bülbül, “Nesli tükenen kategorisinde kırmızı listede bulunan, alan için nadir tür olan Dikkuyruk Ördeği yıllar sonra Hersek Lagününe gelerek bizlere sürpriz yaptı. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde sayıları 1024 olan flamingoların yanında alanımızı şimdiden dolduran ördekler, balıkçıllar, batağanlar, dalgıçlar, martılar ve kıyı kuşları bizlere mutluluk vermekte. Flamingoların sayısı, son yılların en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Alanı dolduran ördeklerle birlikte 6 birey tepeli Patka’nın daha bugünlerde alanı ziyaret etmeleri de Hersek Lagünü sulak alanının su kuşları için ne kadar değerli olduğunu göstermekte. Alanımızı ziyaret eden, konaklayan kuşları en iyi şekilde misafir edebilmek için gerekli önlemleri titizlikle almış durumdayız. Tüm doğaseverleri bu güzel kuşları görmeleri için alanımıza bekliyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pervin Ersoy Altınova’yı gezdi