Hürkuş'tan sonra Kepez'e Nu.D-38

Hürkuş'tan sonra Kepez'e Nu.D-38

05 Mayıs 2019, Pazar 10:43
A A
Hürkuş'tan sonra Kepez'e Nu.D-38

 

ANTALYA, (DHA) - TARİHİ tren lokomotifinden sonra, ilk Türk uçağı olan VECİHİ K-VI'nın gerçeğe en yakın replikasını Antalya'ya kazandıran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şimdi de Nuri Demirağ'ın ürettiği ilk Türk Yolcu Uçağı Nu.D- 38'in hatıralarına sahip çıkıyor.

Vecihi Hürkuş'un ürettiği ilk Türk Uçağı 'VECİHİ K-VI'nın gerçeğe en yakın tek replikasını halkın kullanımına kazandırdığı Dokumapark'a hediye eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şimdi de yeni başarı hikayesini gün yüzüne çıkartıyor. Tütüncü, tarihi tren lokomotifi, ilk Türk uçağı olan VECİHİ K-VI'dan sonra şimdi de büyük kahraman Nuri Demirağ'ın ürettiği ilk Türk yolcu Uçağı olan Nu.D- 38'i Antalya'ya kazandırıyor.

Türkiye'nin önemli iş adamlarından ve ilk demiryolu müteahhidi olan Nuri Demirağ'ın 1930'lu yıllarda en düşük teklif vererek kazandığı ihale ile başlayan demiryolu yolculuğu, ülkesini kalkındırmak için bir çok iş koluna uzanarak devam etti. Karabük'te demir-çelik fabrikaları, İzmit'te kağıt fabrikası, Bursa'da merinos, Sivas'ta çimento fabrikaları derken başarı hikayesi hayal ettiği ilk Türk tipi yolcu uçağına kadar uzandı. ND-36'nın ardından, 1938 yılında Nu.D-38 adında çift motorlu altı kişilik bir yolcu uçağı yapımı tamamlandı. Test uçuşları da başarılı bir şekilde gerçekleştirildi, ancak talihsiz bir kaza ile Türkiye'nin ilk yolcu uçağı üretim serüveni sona ermiş oldu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 20 yıllık eşine karaciğeriyle can oldu