İEÜ'lü modacılardan sürdürülebilir tasarımlar defilesi

İEÜ'lü modacılardan sürdürülebilir tasarımlar defilesi

İEÜ'lü modacılardan sürdürülebilir tasarımlar defilesi

20 Aralık 2019, Cuma 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencileri, 2020'yi tasarımlarıyla karşılayacak. İzmir Ekonomili tasarımcılar, yapılacak defileyle koleksiyonlarını beğeniye sunacak.

İEÜ'lü öğrenci modeller tarafından sergilenecek 14 öğrencinin 77 parçadan oluşan farklı tasarımları, 'Moda ve Sürdürülebilirlik' adıyla podyuma taşınacak. Sergilenecek tasarımlar arasında ayrıca, 3'üncü sınıf öğrencileri de  'Tatil anılarım: Duygusal Tasarım' başlığındaki eserleriyle yer alacak.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, öğrencilerin güz dönemi defilesine sürdürülebilirlik temasıyla hazırlandığını söyledi. Prof. Dr. Bulgun, Goethe Enstitüsü İzmir ile 2020 yılı için sürdürülebilirlik teması çerçevesinde işbirliği yaptıklarını belirterek, "Türkiye'deki sürdürülebilir tekstil üretimini teşvik etmek için Almanya'daki ve Türkiye'de teknik donanım ve tasarımı bir araya getirmek için bir dizi etkinlikler yapıyoruz. Öğrencilerimiz bu yıl koleksiyonlarını sürdürülebilirlik üzerine geliştirdi. 14 öğrencimiz sıfır atık, dönüştürülebilirlik, döngüsel moda, ekolojik ve yavaş moda başlıklarından birisini seçerek tasarımlarını geliştirdi" dedi.

Prof. Dr. Bulgun, 4'üncü sınıf öğrencilerinin defileye Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich tarafından yürütülen tasarım stüdyosundaki dersinde, 3'üncü sınıf öğrencilerinin de Doç. Dr. Şölen Kipöz yönetiminde hazırlandığını söyledi. Defilenin kreatif direktörlüğünü Öğretim Görevlileri Başak Gürsoy ve Jörn Fröhlich'in üstlendiğini aktaran Prof. Dr. Bulgun, "Öğrencilerimiz bu projede yaz tatillerine ilişkin bir deneyim, eşya, kişi, duygu gibi unutamadıkları bir anıyı tasarım konsepti içinde kullandılar. Öğrencilerimiz bu konsepti çağdaş moda estetiğine uygun giyilebilir tasarımlara dönüştürdüler" diye konuştu.

Defile 26 Aralık Perşembe günü saat 19.00'da İEÜ E Blok Fit Club'ta düzenlenecek.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER DEPARK ve İBG güçlerini birleştirdi