İki madencinin ölümüyle ilgili 8 görevli yargılanıyor

İki madencinin ölümüyle ilgili 8 görevli yargılanıyor

İki madencinin ölümüyle ilgili 8 görevli yargılanıyor

13 Eylül 2019, Cuma 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK,(DHA)- ZONGULDAK'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen göçükte işçiler İsa Çeltik(33) ve Cafer Tepebaşı’nın(37) ölümüyle ilgili kurumda görevli 8 personelin yargılanmasına devam edildi.

Göçük, 27 Kasım 2017’de TTK Karadon Müessesine bağlı kömür ocağında meydana geldi. Eksi 360-460 kotu arasındaki galeride tavan çökmesi sonucu meydana gelen göçükte maden işçileri İsa Çeltik ile Cafer Tepebaşı hayatlarını kaybetti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, iki işçinin ölümünün ardından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporlarında, kurumda çalışan aralarında mühendis, şef, işletme müdürü ve işçilerinde bulunduğu 8 personelin, iki işçinin ölümünde ihmalleri olduğu değerlendirildi. Bunun üzerine TTK Kilimli İşletme Müdürü Hüseyin Ç., maden mühendisi Ali K.’nın da aralarında bulunduğu kurumda çeşitli görevlerde bulunan Şahin E., Sedat T., Murat D., Ferdi K., Bilal U. ve Arif K. hakkında ‘taksirle ölüme veya yaralanmaya neden olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına tutuksuz 8 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen bir işçi olay anını anlatarak, “Ekip arkadaşların yedeği olarak görevliydim. Ayakta çalışıyorduk. Kazanın olduğu yerde tahkimat yapmak üzere girdik. İsa ve Cafer’de vardı. 16 yada 17 inci olabilir tam hatırlamıyorum tahkimatlarımızı yaptık. İlave damımızı yaptık. Geride kalan damın sökümü esnasında iki üç dam kestikten sonra hiçbir belirti göstermeden tavan bir anda çöktü. Bu sırada amirimiz ferdi çavuş gözetiminde söküm işi devam ediyordu.” dedi.

Duruşma, olayla ilgili talep edilen yeni bilirkişi raporunun beklenmesine karar verilerek ertelendi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder