İskenderun tarihi masaya yatırıldı

İskenderun tarihi masaya yatırıldı

İskenderun tarihi masaya yatırıldı

01 Temmuz 2021, Perşembe 13:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- ERZURUM Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naim Ürkmez, Hatay'ın İskenderun ilçesinin tarihini anlattı. Ürkmez, tarihsel süreçte her daim stratejik konumda bulunan İskenderun’un Halep hinterlandının güvenilir bir limanı olması nedeniyle Basra’ya kadar olan bölgeye hitap ettiğini ve öneminin her geçen gün arttırdığını söyledi.
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi'nin davetlisi olarak konuk edilen Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naim Ürkmez, oda yönetim kurulu ve meclis üyelerine İskenderun kent tarihi hakkında bilgi verdi. Hataylı Osmanlılar, Doğu Akdeniz’de Bir Liman Kenti: İskenderun (1914-1919) ve Tarsuslu Osmanlılar kitaplarının da yazarı olan Kent Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Naim Ürkmez, İskenderun’un Osmanlı döneminden bu yana gelişimini anlattı.
İskenderun’un o dönemine ait demografik ve ekonomik gelişimiyle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Naim Ürkmez, tarihsel süreçte her daim stratejik konumda bulunan İskenderun’un Halep hinterlandının güvenilir bir limanı olması nedeniyle Basra’ya kadar olan bölgeye hitap ettiğini ve limanın işlerlik kazanması ve iskan sorununun çözülmesiyle 19. yüzyıl başlarından itibaren bu önemini daha da arttırdığını söyledi. 
1500’lü yıllardan itibaren İskenderun Limanı'ndan öncelikle Londra’ya başlayan deniz ticaretinin her geçen yüz yılda artarak devam ettiğini belirten Doç. Dr. Sönmez, 1 Mart 1890 ile 28 Şubat 1891 tarihleri arasında İngiliz, Avusturya, İspanya, Fransız, Yunan, İtalyan, Rusya bandralı 515 geminin 290 bin ton yükü tahmil-tahliye ettiğini belirtti.  İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu da paylaşımlarından dolayı teşekkür ettiği Doç. Dr. Naim Sönmez’le birlikte İskenderun kent tarihini araştırma çalışması yaparak kitaplaştıracaklarını kaydetti.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Arsuz’da Rhossus Antik Kenti projesi tamamlandı