Isparta istihdam seferberliği toplantısı

Isparta istihdam seferberliği toplantısı

Isparta istihdam seferberliği toplantısı

19 Temmuz 2019, Cuma 16:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA'da, 2019 yılı 3'üncü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ndeki toplantıya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Toplantıda nisan ayında gerçekleştirilen ikinci oturumda alınan kararlar ve hedeflenen istihdam rakamlarının değerlendirmesi yapıldı.
Isparta iş gücü ve istihdam verilerini paylaşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gürsel Öksüz, işsizlik rakamlarında düşme eğiliminin devam ettiğini kaydetti. İl Müdürü Öksüz, istihdam seferberliği çalışmaları kapsamında 2019 yılında Isparta'da ortaya koydukları 7 bin kişilik istihdam rakamının bakanlık tarafından 9 bin 500'ye çıkarıldığını söyleyerek, yıl sonu itibariyle bu hedefe ulaşacaklarını söyledi. 
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Mustafa Hoke ise üniversite öğrencilerine yönelik uygulanan Sosyal Çalışma Programı hakkında bilgi vererek, nüfusa göre en yüksek kontenjanın Isparta'ya ayrıldığını kaydetti. İl Müdür Yardımcısı Hoke, engelliler ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurma adına ise yapılan çalışmayla 20 projenin bakanlığa gönderildiğini iletti. Kendi işini kurma projesine dahil olarak bakanlıktan destek bekleyen engelli ve eski hükümlüler de toplantıda projeleri hakkında kurul üyelerine bilgi sundu.
İşsizlik oranlarındaki düşüşün memnuniyet verici bir durum olduğunu ve yeni istihdam sahaları yaratmak adına çalışmalara devam edeceklerini söyleyen Vali Ömer Seymenoğlu, “Bakanlık tarafından Isparta'mız için hedeflenen istihdam hedefleri yeniden revize edildi. Bizim hedeflediğimiz 7 bin istihdam rakamı 9 bin 500'ye çıkartıldı. Bunun yüzde 53'ünü gerçekleştirmiş durumdayız. Belirtilen rakama el birliğiyle çalışarak yıl sonunda ulaşacağız. Engelli ve hükümlüler özel ilgi alanımızda. Dezavantajlı gruplarımızın istihdamına yönelikte özel çalışmamız var. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurması için başlatılan 'Kendi işini kurma projesi' kısa sürede başvuru sayısı 2'den 20'ye yükseldi. Bu projede emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu.
Gündemdeki maddelerin görüşüldüğü toplantıda kurul üyeleri, işsizliğin azaltılması, istihdamın, düzenlenecek kurs ve programlarla işgücü niteliğinin artırılmasına yönelik görüşlerini paylaştı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Isparta'da motosiklet hırsızı yakalandı