İZTO Başkanı Özgener: Alsancak Limanı bir an önce Ro- ro'ya açılmalı

İZTO Başkanı Özgener: Alsancak Limanı bir an önce Ro- ro'ya açılmalı

İZTO Başkanı Özgener: Alsancak Limanı bir an önce Ro- ro'ya açılmalı

05 Ocak 2020, Pazar 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

EGE Bölgesi'ndeki nakliyeci, ihracatçı ve ithalatçıların Çeşme Limanı'ndaki yüksek navlun ücretleri nedeniyle büyük sorun yaşadığını belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Alsancak Limanı'nın yeniden Ro-ro seferlerine açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Çeşme Limanı'nda uygulanan navlun ücretlerindeki artış oranının Euro bazında yüzde 50'lere ulaştığını belirten Özgener "Bu maliyetlerle sektörün bu işi sürdürebilmesi mümkün değil. Geçtiğimiz Ağustos ayında alınan ve Alsancak Limanı'nı yeniden Ro-ro'ya açacak olan UKOME kararının biran evvel uygulamaya geçmesini bekliyoruz" dedi.

İZTO'da 'Ro-ro Taşımacılığında yaşanan sorunlar' konulu toplantı düzenlendi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, toplantıda İzmir'de faaliyet gösteren uluslararası taşımacılık firmalarının talep ve önerilerini dinledi. 2018 yılında alınan UKOME kararıyla Alsancak Limanı'nın Ro-ro seferlerine kapatıldığını belirten Özgener, İZTO olarak yaptıkları girişimler sonucu 8 Ağustos 2019'da Alsancak Limanı'nı yeniden Ro-ro seferlerine açacak olan yeni bir UKOME kararı alındığını ve böylelikle yanlıştan dönüldüğünü hatırlattı. Ancak yaşanan yargı süreci nedeniyle Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı'nın UKOME kararını işlerliğe alamadığını dile getiren Özgener, bu durumun da büyük bir mağduriyet yarattığını ve sektörün artık yüksek navlun ücretlerine dayanacak gücünün kalmadığını söyledi. Alsancak Limanı'nın Ro-ro'ya kapatılması nedeniyle uluslararası taşımacılık firmaları ve ihracatçıların Çeşme Limanı'na mahkum kaldığını ifade eden Özgener, rekabet koşullarının ancak Alsancak Limanı'nın yeniden taşımacılığa açılması ile şekillenebileceğini belirtti. Özgener şöyle konuştu:

"Çeşme Limanı'nda RO-RO navlun ücretlerinde Euro bazında yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda bir artış söz konusu. Üyelerimiz Ro-ro taşımacılığında rekabet dinamiğinin yeniden tesis edilmesini bekliyor. Rekabet koşullarının yeniden oluşması ile RO-RO navlun ücretlerinin düşürülmesi ve bu düşürülen ücretlerin doğrudan ihracatçılarımıza yansıyarak sorunun çözümüne katkıda bulunacağı aşikar. Avrupa'ya TIR araçları ile yapılan ihracatımızda son derece önemli bir yer tutan ve sadece İzmir'den değil, tüm Ege Bölgesi'nden karayolu araçlarımız ile yapılan ihracata hizmet veren Alsancak Limanımızın,  bir an önce Ro-ro'ya açılması sektörün ve üyelerimizin en önemli beklentisi. İzmir Ticaret Odası olarak, karayolu taşımacılığında yaşanan bu sorunu çözmek için elimizden gelen her şeyi yapmak görevimiz. Sorunun çözümü için bu zamana kadar gerçekleştirdiğimiz girişim ve görüşmelerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz ve konunun takipçisi olacağız. Sadece bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizi değil, tüm Ege Bölgesi'ni ilgilendiren bu sorun umarım, yakın zamanda çözüme kavuşur."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Narlıdere Belediyesi'nden okuma yazma kursu