Jandarma’nın 180. yıl gururu

Jandarma’nın 180. yıl gururu

Jandarma’nın 180. yıl gururu

14 Haziran 2019, Cuma 12:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da İl Jandarma Teşkilatı tarafından, Jandarma’nın 180. kuruluş yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

 Jandarma Teşkilatı’nın 180. kuruluş yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama tören düzenlendi. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, İl Emniyet Müdürü Hakan Fındık, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Törende, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Albay Gemalmaz, günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN GÜCÜ VE TEMİNATIDIR

Gemalmaz, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Başarılarla dolu 180 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluşundan bugüne kadar yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız. Yerleşik kurum kültürü ve kimliğine sahip personeli ile jandarma; üstün birlik ve silah arkadaşlığı ruhu; vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımı ile her zaman milletinin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Jandarma; üstün vazife anlayışı, sarsılmaz disiplini, etkili ve gerçekçi eğitimi, yüksek fiziki ve moral gücü ile kutsal vatan topraklarımız üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin gücü ve teminatı olmuştur. Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeli görevlerini icra ederken ve hizmetleri yürütürken her zaman ve her yerde yürürlükteki kanunları ve nizamları kendisine rehber almakta ve her türlü çözüm ve tedbiri hukuk düzeni içinde aramaktadır. Yurdumuzun her köşesinde, halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan jandarma; Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, hukuk devletinin kurallarına uygun, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenlik hizmeti sunmayı benimseyen ve halkımızla bütünleşmiş, modern teknolojinin bütün imkânlarını etkinlikle kullanabilen, milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir. Jandarma Teşkilatı’nın 180. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ulusumuzun birlik ve beraberliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerinin muhafazası için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anar, Jandarma Teşkilatı’nın fedakâr personel ve ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim. 180 yıldır ulusuna ve ülkesine hiçbir karşılık beklemeksizin fedakârca ve kahramanca hizmet eden; tarihi şan, şeref ve üstün başarılarla dolu, kanun ordusu Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeli adına, bu mutlu günümüze teşriflerinizden dolayı en derin saygılarımı sunarım.”

Konuşmanın ardından il genelinde yapılan şiir yarışmasını kazanan öğrenciler şiirlerini okudular. Yine il genelinde düzenlenen resim yarışmasını kazanan öğrencilerin resimlerinin olduğu sergi gezildi. Vali Erol, Başkan Salman ve Rektör Cebeci, kazanan öğrencilere hediyelerini verdi. Jandarma Genel Müdürlüğü’nden emekli teşkilat mensupları halk oyunları gösterilerini sundu. Program, şehitler anısına lokma ikramı ile sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder