Karın yağlarını eriten 5 baharat

Baharatlar yemeklerimize tat katarken bir yandan da sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. bununla da kalmayan baharatlar zayıflamamıza bile yardımcı oluyor. İşte yağlarımızı yakmamıza yardımcı olan 5 baharat...

02 Mayıs 2019, Perşembe 08:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İşte etkinliği defalarca denenmiş ve kanıtlanmış, zayıflamaya yardımcı 5 önemli baharat...

PUL BİBER

PUL BİBER

Baharata acı tadını veren kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırmayı sağlar.


Hollanda'da yapılan bir çalışmada küçük dozlarda her yemeğe pul biber katmak (2.56 mg kadar kapsaikin), negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu artırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik eder.


Acı yemek, kalori yakmasının yanı sıra iştahınızı da frenlemeye yardım eder.


Yapılan çalışmalarda, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslemesine altı hafta boyunca kırmızıbiber dahil edildiğinde, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıkları gözlemlendi. Tıpkı zerdeçal gibi bu baharat da bağışıklık sistemini güçlendirmeye, soğuk algınlığı ve bakterilerle mücadeleye yardım ediyor.

ZENCEFİL

ZENCEFİL

Bu aromatik baharat, mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı özellik taşıyor ama aynı zamanda kilo da verdiriyor. Antioksidan yönünden zengin olan bu baharat, acı biberde bulunan kapsaikin adlı bileşik ile yüklü.


Çalışmalar, kapsaikin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını ve sonuç olarak da kalori yaktığını gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre, zencefil gıda termik etkisini artırır ve tokluk duygusunu destekler.

ZERDEÇAL

ZERDEÇAL

Kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimyasaldır. Enflamasyonu kontrol altına almak, vücudun metabolizmayı uyarıcı bir hormon olan leptini kabul edebilirliğini geliştirir. Bunların yanında zerdeçalın birçok faydası daha vardır.

BİBERİYE

BİBERİYE

Bir dergide yayımlanan makaleye göre, biberiyede bulunan karnosik asit, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek kilo alımına sınır koyar. Açlık kan şeker, sekiz ila 12 saat yiyeceksiz kalındığında (genellikle gece) ölçülen şeker değeridir.


Bir başka çalışmaya göre, polifenol ve flanonoid bileşenlerini içeren biberiye Tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine yardım eder. Biberiye çayı da zayıflamak isteyenlere oldukça fayda sağlar.

HARDAL TOHUMU

HARDAL TOHUMU

Hardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirici özelliktedir. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, hardal bitkisinde bulunan homobrasinolit bileşeni, kas hücrelerin uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini artırır.


Uykuyu düzene koyan melatonin hormonu, hardalda da bulunur. Bu hormon, "bej yağlar" denilen, kalori yakan ve kilo kontrolünü sağlayan yağ hücreler grubunu uyarır.

 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücuttaki yağlar kasa çevrilebilir mi?