Kış lastiği uyarısı

Kış lastiği uyarısı

Kış lastiği uyarısı

30 Kasım 2019, Cumartesi 11:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Motosiklet, Bisiklet, Oto Lastik Tamircileri ve Oto Yıkamacılar Odası Başkanı Bayram Dal, ticari araçlar için 1 Aralık'ta zorunlu kış lastiği uygulamasının başlayacağını belirterek, esnafı uyardı.

Antalya Motosiklet, Bisiklet, Oto Lastik Tamircileri ve Oto Yıkamacılar Odası Başkanı ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanvekili Bayram Dal, ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık 2019 tarihinde başlayacağını söyledi. Başkan Dal, uygulamanın başlayacağı tarihten itibaren kış lastiklerini takmayan sürücülere ceza kesilebileceğini belirterek, “Ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2019 tarihinde başlıyor. Kış lastiklerini takmayan sürücülere 625 TL para cezası uygulanabilecek. Araçların yol tutuşunu ve güvenliğini sağlamak amacıyla getirilen kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek" dedi.

Yüksek rakımlı ilçeler dışında Antalya'da kış şartlarının diğer illerdeki kadar zorlu olmadığını belirten Bayram Dal, "Ancak ulaşım esnafımızın kış lastiklerini takması zorunlu. Esnafımız bu konuda oldukça dikkatli olmalı" dedi. Kış lastiğinin tedbir amaçlı olduğunu vurgulayan Başkan Dal, “Kar yağmıyor, kış lastiği takmama gerek yok diye düşünmemeliyiz. Maalesef kış aylarında yazlık lastik kullanımı sonucu üzücü kazalar meydana geliyor. Dolayısıyla, aracın yol ile tek bağlantısı olan lastikler mutlaka mevsimine göre kullanılmalı. Gizli buzlanma, kaygan yollar ve ani yağışlar karşısında çaresiz kalmamak amacıyla tedbiri elden bırakmamalıyız. Vatandaşlarımızdan da özellikle rica ediyorum ticari veya özel araç fark etmeksizin can güvenliğimiz için bu kurallara hepimiz uyalım. Hiçbir şey can güvenliğimizden önce gelmemeli" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Büyükşehir, Kepez'e Gençlik Kampı ve Eğitim Merkezi kazandırıyor