Kızıltan: Üretmek ekonominin nefesidir

Kızıltan: Üretmek ekonominin nefesidir

Kızıltan: Üretmek ekonominin nefesidir

11 Kasım 2019, Pazartesi 15:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Ayhan Kızıltan, “Üreten bir kent, üreten bir ülke olmadıkça arzu ettiğimiz ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşamayız” dedi.
MTSO Başkanı Kızıltan, ekonomik gündeme dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında üretimin önemine değinen Kızıltan, “Son zamanlarda imalat rakamlarımız, genel anlamda üretim rakamlarımız, üretim firmalarımızın kapasite kullanım rakamları, yeni açılan üretim yer sayıları ne yazık ki parlak değil. Bu rakamlar 80 milyon nüfusu aşan bir Türkiye’nin büyümesine yetmez. Üretimden kopan bir Türkiye demek birincil anlamda istihdam sorunu yaşayan, işsizlik sorunu yaşayan bir Türkiye demektir. Özellikle genç işsizlik rakamlarımız nüfusunun yarısı 30 yaş altı olan dinamik bir Türkiye için iç açıcı değil. Ancak, şunun da altını çizmek gerekir. Eskiden işsizliği, yetersiz eğitime, mesleksizliğe veya beceri kazandırma konusundaki eksikliğimize bağlardık. Şimdi görüyoruz ki, iş arayanların çoğu vasıflı, nitelikli, meslek sahibi, eğitimli insanlar.  Türkiye olarak artık insanımızı eğitebilen bir ülkeyiz. Her alanda, her sektörde, teknisyenlerimiz, teknikerlerimiz, mühendislerimiz var. Artık sorun bunlara iş verebilmek. Bu da üretimi ülkenin başat gündemi yapmaktan geçiyor. Üreten Türkiye başat gündem olmadıkça ne işsizlikte, ne büyümede, ne ihracatta hedeflerimize ulaşabiliriz” diye konuştu.
Ekonomik sorunlardan çıkmak söz konusu olduğunda ilk başvurulan adresin inşaat sektörü olduğunu dile getiren Kızıltan şunları söyledi:
"Artık bunu da değiştirmek zorundayız. Elbette inşaat önemli bir sektör. Tetiklediği alt sektörlerle gerçekten ülkemizin hayati sektörlerinde birisi. Ancak tek kurtarıcı değil, böyle görülmemeli. Merkezde üretim olmalı, üretime destek vermek olmalı. Çünkü üretmek ekonominin nefesidir. Nefes alamayan bir insana makyaj yapmanın yararı olmaz. Hayatta kalmak ve yaşamak için nefes almak zorundayız. Ekonomide nefes üretmektir. Çünkü üretirsen insanlara iş ve aş verirsin; üretirsen başka alt sektörleri beslersin; üretirsen ihracat yaparsın. Sanayide, tarımda, teknolojide ve bilgi de üreten ülke olmak zorundayız. En az bunun kadar önemli olan şey ise yerli ve milli üretim olmasıdır. Sürekli dışarıdan alan değil,  özellikle stratejik ürünlerini, cari açığa neden olan ürünleri kendi üreten bir ülke olmak zorundayız. Bu konuda son zamanlarda ciddi destekler var. Bunları da doğru planlamak, verimli ve akılcı planlamak zorundayız. Sadece üretmek de yetmez; bu sorunlara çare olacak çözümleri kendimiz üretmeliyiz. Başka yabancı kafaların çözümleri ile bir yere varamayız. Sanayicimizden tüccarımıza, siyasetçimizden belediye başkanımıza, öğretmenimizden öğrencimize, gençlerden kadınlara kadar her birimiz kentimizin ve ülkemizin sorunlarına kafa yormak ve düşünce üretmek zorundayız.”

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Motosiklet sürücüleri, kask ile ödüllendirildi