Kuşadası'nın termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini Bakan Dönmez'e sunuldu

Kuşadası'nın  termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini Bakan Dönmez'e sunuldu

Kuşadası'nın termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini Bakan Dönmez'e sunuldu

29 Kasım 2019, Cuma 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinin aynı zamanda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) Aydın İl Koordinatörü olan CHP'li Belediye Başkanı Ömer Günel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i makamında ziyaret edip, Kuşadası'nın termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini sundu.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği'nin geçen 13 Haziran'da yapılan 2019 yılı ilk meclis toplantısında Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, daimi encümen üyeliğine seçilerek Aydın ili ve  ilçelerinin koordinatörlüğü görevini üstlendi. Başkan Günel, bu kapsamda ilk resmi ziyaretini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yaptı. Makamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüşen Başkan Günel, Kuşadası'nın termal turizm ve güneş enerji santrali projelerini sundu. Ziyaretin ardından yaptığı yazılı açıklamada Başkan Günel, şöyle dedi:

"JKBB'nin 2019 yılı ilk encümen toplantısını Ankara'da yapmıştık. Dün ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i makamında ziyaret ettik. Aydın ilinin jeotermal enerji açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu özellikle Kuşadası'nın termal turizm konusunda zengin mineral yapısı ve uygun kuyu suyu sıcaklığı ile ön plana çıktığını bakanımızın bilgisine sunduk. Mevcudumuz da Davutlar - Güzelçamlı bölgemizde 3 adet kuyumuz var. Bu kuyulardan  45- 50 derece sıcaklıkta zengin mineralli yeraltı suyumuz var. Ancak yapılan fizibilite çalışmalarında yeni kaynaklar tespit ettik. Termal turizm için Kuşadası'nın sahip olduğu potansiyelini değerlendireceğimiz projelerimizi Bakan Fatih Dönmez ile paylaştık. Sadece termal turizmde kullanılmak üzere yeni kuyuların açılması için bakanlığımıza başvuruda bulunacağız. Bölgenin jeotermal potansiyelini doğru kullanmamız halinde ülkemizin yeni bir termal sağlık turizm merkezine kavuşacağı hususunda Bakanımız ile görüş birliğine varıldı. Bakanımız bu konuda bizden proje beklediğini önemli vurguladı. Bakan Dönmez Kuşadası'nın sahip olduğu jeotermal kaynaklarla ilçede turizmi 12 aya çıkarabileceklerini ifade ederek, bizlerle bu konuda görüş birliğinde olduğunu ifade etti."

'KUŞADASI KENDİ ELEKTRİK ENERJİSİNİ SAĞLAYACAK'

Güneş enerjisi santralleri (GES) konusunda da önemli projeleri olduğunu belirten Başkan Ömer Günel, " Kuşadası'nın kendi enerjisini sağlayabileceği  GES projelerini hazırlıyoruz. Kuşadası yıl içinde aldığı güneş ile Ege Bölgesi'ndeki en önemli coğrafik bölgelerden biridir. Kuşadası Belediyesi olarak kurulacak GES'ler ile hem ülkemizin enerji ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacağız hem de belediyemize önemli bir gelir kaynağı kazandırmış olacağız. Çok yakın zaman içinde gerek termal turizm kullanımında yeni kuyu izinleri için geekse de GES proje izinleri için Bakanlığın kapısını çalacağız" diye konuştu.

Eşber OKAYER / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adamarket Espress'in reçelleri hazır