Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak

Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak

Kutadgu Bilig’i yeniden anlamak

28 Kasım 2019, Perşembe 13:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdem oldu. Prof. Dr. Erdem, 'Felsefi Bakışla Kutadgu Bilig’i Yeniden Anlamak' başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi.
Konuşmasına Karahanlılar Dönemi’nden bahsederek başlayan Prof. Dr. Erdem, sonrasında Kutadgu Bilig’e dair detaylı bilgiler vererek devam etti. Yusuf Has Hacib tarafından yazılmış ve Türk dünyası için oldukça önemli bir yere sahip olan bu eserin Herat, Fergana ve Mısır olmak üzere üç nüshası olduğunu belirten Prof. Dr. Erdem Türkoloji alanında söz konusu eser üzerine çalışma yapanlardan bahsederek bunlar arasında Reşit Rahmeti Arat’ın oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Kutadgu Bilig’de birtakım değerleri temsil eden dört ana karakterden de bahseden Prof. Dr. Erdem, sırayla Kün-Toğdı’nın adaleti, Ay-Toldı’nın mutluluğu, Odgurmış’ın kanaati, Ögdülmiş’in ise aklı temsil ettiğini kaydetti.
Kutadgu Bilig’de her şeyden önce insanlığa dair evrensel değerlerin yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Erdem, söz konusu eserin insanın yalnızca düşünmeyle insan olamayacağını ve taşıması gereken çeşitli değerler olduğunu ifade etti. Bu eserin yalnızca sıradan bir nasihatname olmadığının da belirten Prof. Dr. Erdem, 11. yüzyılda yazılmış bir eserin günümüzün toplumsal sorunlarıyla özdeşleştiğini, felsefe ve psikoloji içerikli birçok unsur barındırdığını da sözlerine ekledi.
Toplantı sonunda katkı ve katılımlarından dolayı Prof. Dr. H. Haluk Erdem’e Merkez Müdürü Prof. Dr. A. Deniz Abik ve Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu tarafından plaket takdim edildi.

 

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meyve-sebze kurutma tesisi kent ekonomisine kazandırıldı