Mahmut Esat Bozkurt mezarı başında anıldı

Mahmut Esat Bozkurt mezarı başında anıldı

Mahmut Esat Bozkurt mezarı başında anıldı

20 Aralık 2019, Cuma 13:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı ve Türkiye'nin ilk adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt, ölümünün 76'ncı yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Kuşadalı olan Mahmut Esat Bozkurt'un Kuşadası-Selçuk Karayolu üzerindeki Arvalya mevkisinde bulunan aile kabristanındaki mezarı başındaki anma törenine Kuşadası Belediye Başkan Vekili Ali Genç, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, Kuşadası Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülden Güllüdağ, Bozkurt'un torunu Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan, yeğeni Ali Fuat Bozkurt ve Kuşadası Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu öğrencileri ile öğretmenleri katıldı. Anma töreninde konuşan Bozkurt'un torunu Prof. Dr. Gül Güner Akdoğan "Mahmut Esat Bozkurt her şeyden önce önemli bir hukuk insanıydı. Türkiye Cumhuriyeti hukukunun temellerinin atılmasına dedem Mahmut Esat Bozkurt'un büyük katkısı vardır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli silah arkadaşlarından olan Mahmut Esat Bozkurt, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için verilen büyük mücadelede de önemli bir yer almıştır. Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile Mahmut Esat Bozkurt olmak üzere o dönem Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için mücadele veren tüm kahramanlarımızı saygıyla anıyorum" dedi.

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan ise Mahmut Esat Bozkurt'un fikirlerinin yaşatılması gerektiğini vurgulayıp, "Mahmut Esat Bozkurt, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli rol üstlenmiş bir devlet adamıdır. Fikirleri bugüne ve geleceğe ışık tutmaktadır. Onun fikirlerini yaşatmayı bir görev kabul ediyoruz" dedi.

Törene katılanlar yapılan konuşmaların ardından Bozkurt'un mezarına karanfil bıraktı. Tören Mahmut Esat Bozkurt'un dua okunmasının ardından sona erdi.

Eşber OKAYER / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuşadası’ndaki uyuşturucu operasyonu şüphelilerinden 1’i tutuklandı