Mersin’de en güzel balkon ve bahçe sahiplerine ödül

Mersin’de en güzel balkon ve bahçe sahiplerine ödül

Mersin’de en güzel balkon ve bahçe sahiplerine ödül

10 Haziran 2021, Perşembe 13:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından 5-11 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘En Güzel Balkon Bahçe Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı.
Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Başkan Vahap Seçer’in yanı sıra Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Aylin Nazlıaka, CHP Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, CHP İl Başkanı Adil Aktay, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, CHP il ve ilçe yöneticileri, Meclis üyeleri, STK ve oda temsilcileri ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Törende, ‘En Güzel Bahçe’ ve ‘En Güzel Balkon’ kategorilerinde ilk 3’e girenlere ödülleri Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından verildi. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi’nin düzenlediği yarışmanın ödül töreninde, her iki kategoride ilk 3’e giren kişilere bahçe alet takımı ve tohum setleri hediye edildi.
Başkan Seçer, kadın üretici stantlarının önemini anlatarak, "Dar gelirli bir ailede 3 çocukla, 5 çocukla, eşiyle dişini tırnağına takıyor; çocukları daha rahat bir yaşam sürsün diye. İşte bu emekçi üretici kadınlarımız, onlar için çalışıyorlar. Bir belediye başkanı olarak çok saygı duyuyorum. Onları çok seviyoruz. Onların her zaman yanında olma sözü vermiştik, her zaman yanlarındayız. Dün olduğu gibi bugün de ama yarınlarda da bizim beraberliğimiz devam edecek. Mersin güzel. Çok güzel bir kent görüyorsunuz. Bizim yüzümüz Akdeniz’e dönük. Dünyanın en yakışıklı dağlarına yaslanmışız sırtımızı, Toros dağlarına. Çok bereketli bir kentte yaşıyoruz. İnsanı güzel, insan kaynağı güze" dedi.
Başkan Seçer, düzenlenen yarışmayla bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirterek, "Vatandaşlarımız balkonlarını, bahçelerini güzelleştirsinler; estetik, bakım, temizlik, temiz bir çevrede yaşama arzusu. İnsanların temiz bir evinin avlusunun bahçesinin olmasının zenginlikle hiçbir alakası yok. Yoksul olabilir bir insan, geliri düşük olabilir, gecekonduda yaşıyor olabilir. Ama evinin önünü temiz tutabilir. Sokağı temiz tutabilir. Çevresini temiz tutabilir. Hiçbir şey bilmiyorsa yarım çuval kireç alır, bir kovaya boşaltır, üstüne su koyar onu karıştırır boya badana eder. Tiril tiril bir mahalle olur. Tiril tiril bir köy olur, sokak olur. Üç tane fidan bir yerden edinir, evin bahçesine diker, o taşı yeşillendirir, o çölü vahaya çevirir. Yeter ki insan istesin. İşte bu yaptığımız etkinlik, bu farkındalığı ortaya çıkarmak için. Fena da bir yarışmacı kitlesi yokmuş. 330 kişi bizlere müracaat etmiş. Şu anda üçer yarışmacı bu ödüle layık görülmüş. Bana göre 330’u da bu ödüle layık. En azından bu çağrıya cevap vermek bile bana göre bir meziyettir. Çok büyük bir meziyettir. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. 3 güzel bahçe ödülünü, 3 güzel balkon ödülünü verirken aslında 330 yarışmacı adına onlara vermek istiyorum. Onların nezdinde onlara da teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak kadına verdikleri değeri ve işe alımlarda gösterdikleri pozitif ayrımcılığı hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi’nin her kademesinde kadın emeği ve kadın gücü olduğunu söyledi. Seçer, "Çalışma hayatında kadınlara ayrı bir yer verdiğimizi lütfen bilin. Kadınlar bizim baş tacımız. Bütün yurttaşlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz; hepiniz bizim baş tacımızsınız. Kendinizi Mersin’de iyi hissedin. Burada bizim anlayışımıza, yani bizim anlayışımızdaki belediyelerin, belediye başkanlarının ayrımcılık yapacağı aklınızın ucundan dahi geçmesin. Haksızlık, adaletsizlik yapacağı aklınızın ucundan geçmesin. Biz Türkiye’yi kucaklamak için varız. İnsanları ayrıştırmak için değil, birleştirmek için varız. İnsanları düşmanlaştırmak için değil, kardeş olduklarını hissettirmek için varız" ifadelerini kullandı.
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da gün içerisinde katıldığı programlardan söz ederek, "Halkımızla bir araya geldik ve sorduk, belediye başkanlarımızdan memnunlar mı? Gerçekten şunu çok net görüyoruz ki; işte rantçı değil halkçı belediyecilik budur, sosyal belediyecilik budur, örnek belediyecilik budur. Bizim 7 temel ilkemiz var biliyorsunuz. Ben bugün Mersin’de bu kriterlerin her birini sağladığımızı büyük bir gururla gördüm" diye konuştu.
CHP Milletvekili Başarır, kente her geldiğinde yürüyüş yaptığını belirterek, "Her gezdiğimde farklı bir şey görüyorum. Farklı bir hava, farklı bir tat görüyorum. Evet, en güzel sahil bizim, en güzel caddeler bizim, en güzel balkonlar bizim. Yarın en güzel metro bizim olacak. Ama herhalde duygusal davranmıyorum, en güzel Başkan bizim öyle değil mi? Bunu her yerde söylüyorum. Biz Ankara’da çalışıp bir mücadele verirken hiç gözümüz arkada değil. Mersin emin ellerde" ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirildi ve ödüller sahiplerine verildi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vatandaşlar el ele verdi, Karaduvar sahilini temizledi