Niğde’de 8 ayda 129 bin TL egzoz muayenesi cezası kesildi

Niğde’de 8 ayda 129 bin TL egzoz muayenesi cezası kesildi

10 Eylül 2019, Salı 18:22
A A
Niğde’de 8 ayda 129 bin TL egzoz muayenesi cezası kesildi

ADNAN ÇELEBİ NİĞDE (DHA)-Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, Niğde’de 2019 yılı Ocak ayından Eylül ayına kadar Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimlerde 84 araca 129 bin 864 TL idari para cezası uygulandığı söyledi.

Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Gençtürk, motorlu taşıtlardan kaynaklı kirliliğin kentlerde yaşanan hava kirliliğinin büyük kısmını oluşturduğunu söyledi. Trafikteki araç sayısı ve trafik sıkışıklığı artıkça taşıt kaynaklı hava kirletici emisyonun da aynı oranda arttığına dikkati çeken Gençtürk, taşıt sayısının son zamanlarda hızlı bir şekilde arttığını ifade etti. Taşıt sayısındaki artışlara bağlı olumsuz etkilerin önlemesi amacıyla Bakanlık tarafından egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne ilişkin önemli çalışmalar gerçekleştirildiğine işaret eden Gençtürk, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibinin sağlanması, ölçüm yaptırmayan taşıtların tespiti ve usulsüz ölçümlerin önüne geçilmesi amacıyla "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi"nin kurulduğunu ve Ocak 2018'den itibaren uygulandığını anlattı.
EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMLERİ BAKANLIKÇA TAKİP EDİLİYOR
Gençtürk, takip sistemi sayesinde tüm egzoz emisyon ölçümlerinin elektronik ortamda yürütüldüğünü, ölçüm yapılan taşıtların fotoğraf kaydı ve tüm ölçüm bilgileriyle sisteme kaydedilerek Bakanlıkça takip edildiğini belirtti.

Niğde’de araçların yaklaşık yüzde 16'sının egzoz gazı emisyon ölçümünün yaptırılmadığını dile getiren Gençtürk, "Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmayan taşıt sahipleri süre kaybetmeden egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmalıdır. Aksi takdirde il müdürlüklerimizce yapılan denetimlerde geçerli egzoz emisyon ölçümü bulunmayan taşıt sahiplerine bin 546 lira idari para cezası uygulanmaktadır. Niğde’de 2019 yılı Ocak ayından Eylül ayına kadar Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimlerde 84 araca 129 bin 864 TL idari para cezası uygulandı" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Niğde'de öğrenci kayıtları kura çekimiyle yapıldı